Noga z gazu

 O połowę więcej zatrzymanych praw jazdy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego odnotowała w pierwszym kwartale małopolska policja. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków drogowych, to też pierwszy krok do utraty prawa jazdy.

 

Od początku roku już ponad 1100 małopolskich kierowców straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie limitu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Jest to o połowę więcej zatrzymanych praw jazdy, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy roku na małopolskich drogach doszło do 332 wypadków, w których zginęło 25 osób, a 398 zostało rannych. Przyczyną większości wypadków była zbyt szybka jazda. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków drogowych, stąd zdecydowane działania policji. Tym bardziej, że coraz więcej kierujących lekceważy zasady bezpieczeństwa przekraczając znacznie limity prędkości, nie tylko w obszarze zabudowanym.

Dla przypomnienia:

• przekraczając limit dopuszczalnej  prędkości  o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
• jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
• natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

 

06.04.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |