W rocznicę śmierci Jana Matrasa

 Rok temu zmarł Jan Matras - znany tarnowski malarz. Pogrzeb odbył się w czasie najwyższego reżimu sanitarnego, tylko w obecności najbliższej rodziny. Dlatego 7 kwietnia, w kościele księży Filipinów odprawiona zostanie msza święta w I rocznicę śmierci artysty.

 

W środę, 7 kwietnia, w kościele księży Filipinów w Tarnowie o godzinie 18.30 odprawiona zostanie msza święta w intencji Jana Matrasa. Artysta zmarł rok temu, 7 kwietnia 2020 roku. Pogrzeb odbył się w czasie reżimu sanitarnego i pożegnać mogła Go tylko najbliższa rodzina.

Jan Matras (ur. 12.07.1935, zm. 7.04.2020)

Tarnowianin. Uprawiał malarstwo olejne, pastele oraz ulubioną akwarelę. Zajmował się również sztuką użytkową (wydawnictwa książkowe). Malowanie sprawiało mu przyjemność, robił to z pasją i zaangażowaniem. Wykonał ponad 5000 prac. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych i 18 zbiorowych. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Watykanu (Dom Pielgrzyma). Przez wiele lat był członkiem grupy „TA” malarzy tarnowskich działającej przy Domu Kultury Zakładów Azotowych, a także członkiem oraz inicjatorem powstania grupy „Lemat”, w której skład wchodzili Jerzy Martynów, Tadeusz Pecka i Wacław Onak. Był wykonawcą licznych, niepowtarzalnych i monumentalnych dekoracji i aranżacji, m.in. dekoracji z okazji wizyty Papieża Jan Pawła II w Tarnowie.

Kochał Tarnów – miasto, które jak twierdził, ma piękną duszę i niepowtarzalny klimat. Dlatego większość jego prac dotyczyła tarnowskiej starówki. Ulubioną jego techniką była akwarela, którą najchętniej malował.

Pana Jana jeszcze kilka lat temu – przed chorobą – można było spotkać na tarnowskich drogach, gdy nieśpiesznie jechał na rowerze w poszukiwaniu inspiracji do kolejnych obrazów.

W 2013 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie prezentowało jego jubileuszową wystawę „Jan Matras. 55-lecie twórczości artystycznej”. W czasie wernisażu wystawy jubileuszowej artysta otrzymał od Prezydenta Miasta Tarnowa „Dukat Tarnowski”, przyznawany za szczególne zasługi dla miasta.

Filmowy portret Jana Matrasa nakręcił Dariusz Zaród w cyklu „Twarze Tarnowa”: https://vimeo.com/71719077

 

 

06.04.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |