Zła sytuacja w Małopolsce

 Do aktualnej sytuacji epidemicznej, pracy służb i podmiotów podczas minionych świąt oraz ewentualnych kierunków działań na najbliższe dni odniósł się wojewoda Łukasz Kmita na spotkaniu z mediami. Sytuacja respiratorowa w Małopolsce jest jedną z trudniejszych w kraju. Nie jest wykluczone, że konieczne będzie uruchomienie środków nadzwyczajnych.


- Za nami bardzo trudny okres. Dziękuję wszystkim, dla których Święta były czasem wytężonej i niełatwej służby. W ciągu trzech świątecznych dni karetki wyjeżdżały ponad 2 500 razy. Blisko 1 800 wyjazdów dotyczyło osób w kwarantannie lub tych, u których zespoły ratownictwa medycznego wykonywały test pod kątem COVID-19. Większość tych interwencji koordynowała Dyspozytornia Medyczna w Krakowie. Pomiędzy Wielką Sobotą a Poniedziałkiem Wielkanocnym przybyło nam 165 pacjentów z COVID-19 i 19 osób wymagających zastosowania respiratora. Bardzo niepokoi mnie duży wzrost liczby hospitalizacji z wczoraj na dzisiaj. To 156 kolejnych pacjentów z COVID-19 i 7 kolejnych zajętych łóżek respiratorowych. Sytuacja jest bardzo poważna. Dlatego jeszcze raz apeluję o rozwagę i odpowiedzialność – powiedział podczas spotkan8ia z mediami wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda odniósł się do aktualnej sytuacji epidemicznej, pracy zaangażowanych służb i podmiotów podczas świąt oraz potencjalnych kierunków działań na najbliższe dni.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, w dalszym ciągu najwięcej zakażeń jest w Krakowie i powiatach ościennych - krakowskim i wielickim. Dzisiaj, z 663 nowych przypadków, 325 dotyczy mieszkańców Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego. Dlatego też sytuacja w stolicy województwa jest monitorowana ze szczególną uwagą. Przekroczony został maksymalny poziom liczby łóżek covidowych, którym dysponowano u szczytu II fali. Szpitale tymczasowe pozwoliły zwiększyć tę liczbę. Bypassem dla Krakowa i powiatów ościennych okazał się szpital tymczasowy w EXPO, choć i tam zwiększa się liczba zajętych łóżek: w ciągu ostatniej doby z 104 na 128. W gotowości w tym szpitalu jest nawet 300 łóżek. W ciągu tygodnia baza łóżek covidowych w Małopolsce zwiększyła się o ponad 400, w tym o około 70 wzrosła liczba łóżek respiratorowych. To jednak wciąż za mało. Przybywa pacjentów wymagających wspomagania respiratorami. Od Wielkiego Piątku do dziś przybyło ich 36. Jak wskazał wojewoda, sytuacja respiratorowa jest w naszym województwie jedną z najtrudniejszych w kraju. Są przygotowane kolejne decyzje zwiększające liczbę łóżek respiratorowych, ale nie jest wykluczone, że konieczne będzie uruchomienie środków nadzwyczajnych. - Sytuacja w Małopolsce jest bardzo trudna, mimo że pracujemy systematycznie, wykorzystując cały potencjał. Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju. Podejmujemy różne działania, aby to zmienić. Jesteśmy przekonani, że przyrost intensywnej terapii będzie następował. Postaramy się zwiększyć tę liczbę, ale nie wykluczamy relokacji pacjentów pod respiratorem do innych województw. Nie można tego wykluczyć, bo ten przyrost jest bardzo duży. Musimy być na to przygotowani. Potrzeby rosną w tym obszarze wyjątkowo szybko. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. U coraz większej liczby pacjentów konieczne jest wdrażanie tych najbardziej złożonych procedur medycznych – tłumaczył wojewoda. - Nie ukrywamy, że sięgamy po zasoby, które do tej pory nie były wykorzystywane. To głębokie rezerwy. Analizujemy różne scenariusze. Być może będzie konieczność, by część placówek krakowskich całkowicie wstrzymała planowane zabiegi zachowawcze – głównie z zakresu rehabilitacji, a więc te, których istotą jest podnoszenie komfortu, a nie ratowanie życia.  Mamy wytypowane placówki medyczne, gdzie być może będzie istniała konieczność całkowitej relokacji kadry medycznej, która ma potencjał do pracy w oddziałach intensywnej terapii. To jedna z opcji, jaką rozważamy wraz ze specjalistami. Te decyzje podejmowane będą w ciągu najbliższych kilku dni.

 

 

FOT. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

06.04.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |