Tlen pod nadzorem strażaków

 Podczas trzeciej fali epidemii koronawirusa, w Małopolsce w ciągu doby zużywanych jest około 60 ton ciekłego tlenu medycznego. Aby go nie zabrakło funkcjonują banki tlenu, nad którymi pieczę sprawują małopolscy strażacy. Dzięki temu, podczas awarii jadącej do szpitali w Bochni i Tarnowie cysterny z tlenem, sytuację udało się opanować.

 

Cysterna z tlenem, jadąca w niedzielę do szpitali w Bochni i Tarnowie, uległa awarii w Krakowie i została unieruchomiona. Dzięki bankowi tlenu i strażakom, sytuację udało się w pełni opanować. Zarówno o samym zdarzeniu jak i o systemie zabezpieczenia małopolskich szpitali w tlen, mówił na briefingu wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Towarzyszyli mu wojewódzki koordynator ds. zaopatrzenia w tlen medyczny Przemysław Trzepałka oraz małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek. Briefing odbył się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP w Krakowie gdzie zlokalizowany jest jeden z małopolskich banków tlenu. - W trybie natychmiastowym pełnomocnik wojewody do spraw tlenu skontaktował się z Państwową Strażą Pożarną, w której znajduje się bank tlenu. Do szpitala w Bochni zostało zadysponowanych 48 50-litrowych butli z tlenem. Firma Linde wysłała druga cysternę, która była na miejscu przed godz. 20.00. Na miejscu w szpitalu czekali także strażacy z butlami z banku, gdyby był problem z tankowaniem, aby awaryjnie podpiąć tlen – mówi wojewoda. - Dzięki doskonałej współpracy zaangażowanych służb i podmiotów sytuacja została szybko i sprawnie opanowana. Właśnie na takie okoliczności, zgodnie z dyspozycją kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w każdym województwie zostały utworzone banki tlenu. W niedzielę po raz kolejny potwierdziliśmy, że system działa. To była nieprzewidziana sytuacja losowa. System sprawdził się w stu procentach. Jesteśmy na posterunku 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Zachowujemy czujność, aby móc jak najszybciej reagować w takich sytuacjach. Podczas trzeciej fali epidemii koronawirusa w ciągu doby w Małopolsce zużywanych jest około 60 ton ciekłego tlenu medycznego. To prawie 20 ton więcej, niż podczas najtrudniejszej sytuacji epidemicznej podczas drugiej fali. Mimo to żaden szpital nie sygnalizował dotychczas problemów z wydajnością instalacji tlenowych.

Instalacje tlenowe szpitali są pod stałym nadzorem techników. Ci zaś są w stałym kontakcie m.in. z powołanym przez wojewodę małopolskiego wojewódzkim koordynatorem ds. zaopatrzenia w tlen medyczny. Małopolskie banki tlenu zlokalizowane są na terenie Krakowa, Dąbrowy Tarnowskiej i Rabki-Zdroju.

Nad bankami tlenu pieczę sprawują małopolscy strażacy.

- Trzy lokalizacje małopolskich banków tlenu zabezpieczają całe województwo. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze – nasze magazyny są odpowiednio zaopatrzone, a pracownicy przeszkoleni - przekonuje małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

 

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

 

 

13.04.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |