Jedno miasto, jedna wieś

Od 1 stycznia na mapie Województwa Małopolskiego pojawiło się jedno nowe miasto i jedna wieś. Oprócz tego, kilkanaście zyskało nowe nazwy – takie jakie powszechnie używane są przez mieszkańców.

Nowy, 2010 rok przyniósł całej Polsce sześć nowych miast. W tym gronie znalazł się także podtarnowski Radłów spełniając podstawowe warunki, czyli posiadając ponad dwa tysiące mieszkańców i infrastrukturę o charakterze miejskim – kanalizację, wodociąg, oczyszczalnię ścieków, instytucje oświatowe i kulturalne.
Inwestując w infrastrukturę, wieś przygotowywała się do uzyskania praw miejskich, a wolę taką wyrazili także mieszkańcy w przeprowadzonym referendum. Zresztą już w czasach monarchii austro-węgierskiej Radłów miał status miasteczka „V rangi". Wsią stał się administracyjnie po reformie samorządowej w 1934 roku.
Radłów to najmłodsze z miast Małopolski. W ostatnich latach prawa miejskie otrzymał Zakliczyn (2006), Wojnicz (2007), Bobowa i Szczucin (2009). W Małopolsce od 1 stycznia jest także nowa wieś utworzona z części miejscowości Świniarsko w gminie Chełmiec w powiecie nowosądeckim. Nowa Mała Wieś trochę zasłużyła na tą nazwę – ma 123 ha powierzchni i 899 mieszkańców.
Ponadto pojawiły się także nowe nazwy, zgodne z tymi, jakich mieszkańcy używają na co dzień. Wieś Zdziesławice w gminie Michałowice jest teraz Zdzięsławicami. Przysiółek wsi Roztoka w gminie Gródek nad Dunajcem nosi od niedawna oficjalną nazwę Brzeziny, a cała wieś od 1 stycznia – Roztoka-Brzeziny. Przysiółek wsi Grojec w gminie Oświęcim - Stawy Grójeckie zmienił nazwę na Stawy Grojeckie. Dotychczasowe Przykice - część miasta Jordanów zmieniły nazwę na Przykiec, a część wsi Kopanka w gminie Skawina uzyskała nową nazwę - Przeryta.
13.01.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |