Klucze zdrowia - profilaktyka w MCM

 Mościckie Centrum Medyczne to nie tylko placówka diagnostyczna i terapeutyczna, ale także mocny gracz w dziedzinie promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Od lat spółka angażuje się w inicjatywy, mające na celu edukację i zapobieganie rozwojowi wielu schorzeń.

 

Mościckie Centrum Medyczne nie tylko leczy, ale także stara się zapobiegać chorobom. W ciągu ostatnich siedmiu lat MCM brało udział w 110 przedsięwzięciach, dotyczących tej profilaktyki. Często były one realizowane we współpracy z tarnowskim samorządem. Ich liczba systematycznie rośnie, od roku 2017 kiedy, było ich 9, do ubiegłego roku, kiedy zorganizowano w sumie 21 akcji, wydarzeń i programów, które miały na celu badania i podnoszenie świadomości zdrowotnej mieszkańców. - Tego rodzaju aktywność przyczynia się do poprawy zdrowia mieszkańców, ale także buduje świadomość społeczną na temat znaczenia profilaktyki zdrowotnej. Chcemy, by Mościckie Centrum Medyczne było partnerem w zapewnieniu pacjentom lepszej jakości życia społeczności lokalnej – tłumaczy prezes Mościckiego Centrum medycznego Jan Musiał.

W roku 2022 działań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia było 15. Takie akcje jak Biały Tydzień, spotkania edukacyjne z dietetykiem dla uczniów okolicznych szkół czy realizacja "Profilaktyki nowotworów wątroby" oraz "Profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca" stanowiły jedynie wierzchołek góry lodowej.  Najbardziej owocny był rok ubiegły. Warsztaty edukacyjne z fizjoterapeutą, spotkania z pielęgniarką na temat pierwszej pomocy oraz cykl edukacyjnych spotkań pod nazwą "Z Dziennika profilaktyka" były kolejnymi krokami w kierunku promocji zdrowia. Trzeba też wspomnieć o udziale placówki w programach dotyczących szczepień ochronnych oraz aktywne zaangażowanie w profilaktykę nowotworów.

Pierwsze miesiące roku 2024 to kontynuacja tej aktywności. Mościckie Centrum Medyczne nadal realizuje programy skierowane na profilaktykę chorób układu krążenia, wczesne wykrywanie raka piersi czy też raka szyjki macicy. Nadal prowadzone są szczepienia przeciwko HPV oraz Covid-19. Jest to niezwykle istotne w okresie po pandemii oraz w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową. Sukcesem cieszyła się ostatnia akcja  "Profilaktyka w Dzień Kobiet". To znak, że Mościckie Centrum Medyczne nie tylko reaguje na istniejące zagrożenia, ale także aktywnie buduje działania, dostosowane do potrzeb.

12.03.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |