Zaproszenie do galerii

Paweł Dudziński będzie gościem Galerii Miejskiej w Tarnowie 10 października. O godzinie 18.00 galeria zaprasza na wernisaż wystawy artysty.

Paweł Dudziński urodził się w 1944 roku w Lublinie. W latach 1963-68 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom uzyskał w 1973 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, na Katedrze Rzeźby, pod kierunkiem docentów: Jerzego Boronia i Borysa Michałowskiego. W latach 1968-69 tańczył zawodowo w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk" Stanisława Hadyny, przez rok był również adeptem w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.
W roku 1974 założył w Świętochłowicach, wraz z Bożena Dudzińską, "Grupę Aktywności Intuicyjnej". W tym czasie brał także dział we wszystkich wystawach rzeźby okręgu ZPAP w Katowicach, wygrywał też konkursy na projekty pomników.

Od 1981 roku mieszka z rodziną i tworzy w Zamościu. W 1983 roku był jednym z założycieli Klubu Jazzowego "Kosz". Poszukiwania środków wypowiedzi artystycznej zaowocowały powołaniem do życia Grupy Terapeutycznej Performer, od 1989 roku przemianowanej na Teatr Performer. Performer wykracza poza, nawet najszerzej rozumiany, teatr. Grupa Dudzińskiego, w prezentowanych spektaklach, swobodnie przechodzi pomiędzy muzyką, formami plastycznymi, pantomimą, action painting. Konfrontacja z przypadkowymi widzami, spotkanie z nieznanym zbliża dokonania Teatru Performer do czystego rytuału.
Twórczość Pawła Dudzińskiego zmierza coraz bardziej ku bezgranicznej improwizacji i czystym rytuałom prasłowiańskim. Jak sam mówi: Zrozumiałem, że jestem na właściwej drodze i zmierzam w głąb - ku prawdziwej syntezie sztuk.Paweł Dudziński wykonuje unikalne instrumenty muzyczne: djemba, didjeridu, trombity, a również meble użytkowe. Jest członkiem ZPAP od 1972 roku, członkiem ZAR od 1984 roku. Główny nurt twórczości Dudzińskiego to praca z Grupą Terapeutyczną Performer, której jest twórcą i liderem. Jego akcje z pozoru podobne do działań innych happenerów i performerów w podtekście ideowym zaskakują swoją odmiennością. Są inne nie tylko w sensie odbioru wizualnego, ale także a może przede wszystkim w treści samego przekazu – napisał Piotr Kondraciuk we wstępie do katalogu „Ciało” Tego samego dnia Galeria Miejska zaprasza do Galerii Małej w Rynku 4 na wernisaż wystawy malarstwa młodego tarnowskiego artysty Kamila Kukli. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 19.00 zaraz po wernisażu Pawła Dudzińskiego.
29.09.2008
Komentarze:
Stivano: 22.03.2012
I can\'t believe this is my llttie rug-rat, who took naps on the couch with Dot, chased Ryan around the living room, and never wanted to sit in the basket at the store!! You are a beautiful talented young lady. I\'ll be watching for appearances!!! Love, Aunt Sheryl
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że osoby zaszczepione powinny mieć więcej przywilejów w korzystaniu z miejsc publicznych niż osoby niezaszczepione?
| | | |