Tydzień Talentów

 Wkrótce w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbędzie się jedno z trzech sztandarowych wydarzeń – Festiwal Tydzień Talentów. Festiwal rozpocznie 19 maja spotkanie z Wiesławem Ochmanem, a zakończy 24 maja  Konkurs o Stypendium Centrum Paderewskiego.

 

W dniach od 19 do 24 maja w Kąśnej Dolnej odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Tydzień Talentów – jednego z trzech sztandarowych wydarzeń Centrum Paderewskiego.

Festiwal zainauguruje w niedzielę, 19 maja o godzinie 17.00, spotkanie z Wiesławem Ochmanem – jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych.  Towarzyszyć mu będą trzej tenorzy młodszych generacji: Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski i Łukasz Gaj oraz Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Podczas wieczoru, oprócz znakomitej muzyki, usłyszeć będzie można historie i anegdoty z nietuzinkowego życia Maestro Ochmana. Bilety na koncert kosztują 60 zł i są do kupienia na www.centrumpaderewskiego.pl.

Tematem wiodącym tegorocznego Tygodnia Talentów będzie śpiew i właśnie wokalistom poświęcony zostanie Konkurs o Stypendium Centrum Paderewskiego, wieńczący festiwal w sobotę, 24 maja. Reprezentanci polskich uczelni artystycznych powalczą w nim o nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Swoich studentów wydelegowały Akademie Muzyczne w: Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz UMFC w Warszawie i filia UMFC w Białymstoku. Młodym śpiewakom towarzyszyć będą pianiści konkursowi: Mirella Malorny i Grzegorz Biegas. Wydarzenie odbędzie się w Sali Koncertowej Stodole. Początek zaplanowany jest na godzinę 14.30, a ogłoszenie wyników na godzinę 18.30. Wstęp wolny.

Drugim wydarzeniem poświęconym stricte wokalistom są „Małopolskie Talenty” – bezpłatne wokalne kursy mistrzowskie dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, działających na terenie województwa małopolskiego. Warsztaty  poprowadzi Ewa Biegas – znakomita śpiewaczka i dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W programie festiwalu nie zabraknie tradycyjnych Tarnowskich Talentów – koncertu wyróżnionych uczniów tarnowskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego. We wtorek 21 maja o godzinie 18.00, na estradzie sali koncertowej ZSM w Tarnowie zaprezentują się: Borys Komisarz – fortepian, Emilia Krzemińska – wiolonczela, Maria Pyrz – wiolonczela, Jan Zawadzki – akordeon. Wstęp wolny.

Po raz pierwszy odbędzie się również koncert wyróżnionych uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Wystąpią: Kacper Kachniarz – saksofon, Monika Kachniarz – flet, Aleksandra Kurczab – klarnet, Wiktoria Nosal – skrzypce, Izabela Trela – fortepian, Piotr Waśniowski – trąbka. Wydarzenie odbędzie się w środę 22 maja o godzinie 18.00 w Dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Wstęp wolny.

Słowo o muzyce podczas wydarzeń 21, 22 i 24 maja wygłosi redaktor Anna Woźniakowska.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

13.05.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |