Wystawa malarstwa Romów

28 listopada w hotelu „Tarnovia” odbędzie się wernisaż wystawy prac plastycznych trójki artystów narodowości romskiej. To trzecia prezentacja ich prac, pierwsza odbyła się w trakcie „Tabory Pamięci Romów”, były one również eksponowane w tarnowskim Muzeum Etnograficznym. Wystawę w hotelowej galerii będzie można oglądać do końca stycznia przyszłego roku.

Swoiste tabu „narodu bez ojczyzny” zakazywało utrwalania w piśmie lub obrazie informacji o ich życiu. Tradycja romska przekazywana była ustnie. Artystyczna twórczość plastyczna Romów, w ich wielowiekowej tradycji praktycznie nie istniała. Jak przed laty Papusza uczyniła wyłom w owej tradycji i w różnego rodzaju ograniczeniach kulturowych, tak trójka artystów malarzy romskich przezwyciężyła stereotyp tej mniejszości narodowej. Wernisaż wystawy ich prac plastycznych odbył się podczas tegorocznego Taboru Pamięci Romów, drugi, „stacjonarny” wernisaż miał miejsce w Muzeum Etnograficznym, a trzeci odbędzie się w hotelu „Tarnovia” 28 listopada o godzinie 18.00. Wystawa trwać będzie do końca stycznia przyszłego roku. Artyści, których prace będą prezentowane, to ludzie młodzi, wykształceni i samodzielni, którzy jednak nie odcinają się od swych korzeni.
Różnią się wiekiem i miejscem zamieszkania. Gosia mieszka w cygańskiej osadzie pod Tatrami, gdzie wciąż trwa pamięć jej dziadka, Baro Janka, pierwszego Cygana, który dał wykształcenie wszystkim swoim dzieciom, Krzyś dorastał w mieście, z którego Tatry jeszcze dobrze widać, a jego rodzina, to już miastowi Romowie. Najstarsza z nich Bogusia – to mieszkanka Krakowa. Dziś uczy się tańców od andaluzyjskich Cyganów, a wracając do Krakowa przekazuje przyjaciołom zdobytą tam wiedzę.
25.11.2008
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |