Poplenerowe reminiscencje

 Muzeum Zamek w Dębnie zaprasza 3 czerwca na otwarcie wystawy poplenerowej XV Integracyjnego Pleneru Malarskiego. Wystawa jest pokłosiem dwudniowego, majowego pleneru, w którym uczestniczyły 62 osoby. Prace oglądać będzie można do 7 lipca.

 

W poniedziałek, 3 czerwca, o godzinie 10.00 w Muzeum Zamek w Dębnie, oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbędzie się otwarcie wystawy poplenerowej XV Integracyjnego Pleneru Malarskiego. Prezentowane na wystawie prace to pokłosie pleneru, który odbył się w Dębnie w dniach 13-14 maja. Uczestniczyły w nim 62 osoby. Inspiracją do jego zorganizowania był pierwszy historyczny już plener malarski, który miał miejsce w 1923 roku. Wtedy to, z inicjatywy ówczesnego właściciela zamku Jana Jastrzębskiego, przybyli do Dębna studenci z ASP w Krakowie. Było to liczne grono młodych adeptów sztuki, a wśród nich późniejsi kapiści, koloryści - Jan Cybis, Hanna RudzkaCybis, Leszek Pindelski, Stanisław Charzyński i wielu innych.

Obecnie w plenerze malarskim uczestniczy głównie młodzież ze szkół podstawowych z terenu Gminy Dębno oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzeska, Tarnowa i Woli Rzędzińskiej. Przed kilku laty w plener włączyli się członkowie Twórczego Klubu Seniora, który działa przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie, a także seniorzy z Klubów Seniora z Dębna i z Sufczyna.
W bieżącym roku w plenerze wzięła ponadto udział mała grupa turystów, którzy przybyli z zamiarem zwiedzania muzeum.

Od lat Integracyjny Plener Malarski obejmuje honorowym patronatem wójt Dębna, który jest także głównym sponsorem nagród. Fundatorem nagród specjalnych oraz wyróżnień jest dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Wystawa czynna będzie do 7 lipca.

 

 

01.06.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |