Z piątą, oficjalną wizytą

 To prawdziwa gratka dla ornitologów. W masywie Babiej Góry zaobserwowano obecność pokrzewki aksamitnej, ptaka znajdującego się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. W Polsce to piąta, odnotowana wizyta pokrzewki.

 

Pokrzewka aksamitna Curruca melanocephala, występuje głównie w krajach Europy południowej, w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Rodzaj Curruca obejmuje blisko 30 gatunków ptaków, m.in. pokrzewka, piegża, cierniówka czy kapturka. W krajach śródziemnomorskich ptaszka można spotkać na winorośli, migdałowcach oraz w gajach oliwnych. Najczęściej występuje na wysokości od 1200 do 1300 m n.p.m.,a w Afryce została zaobserwowana nawet na 1800 m n.p.m.

Kilka dni temu ptak został zauważony w masywie Babiej Góry. Jego obecność odkryli dwaj ornitolodzy - Tomasz Kułakowski i Paweł Nawrocki. Odkrycie to niemal sensacyjne, bo do tej pory pokrzewka aksamitna była widziana w Polsce zaledwie cztery razy: w kwietniu 2001, maju 2005, maju 2016 oraz październiku 2023 roku. Wypatrzenie pokrzewki nie jest łatwe i wymaga słuchu muzycznego. Jednym z charakterystycznych elementów, pozwalającym odróżnić pokrzewkę aksamitną od innego gatunku, jest jej śpiew w postaci czystej fletowej melodii. Od 2018 roku Curruca melanocephala znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Oznacza to, że w Polsce gatunek znajduje się pod ścisłą ochroną.

 

 

18.06.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |