Ocalić co zostało

 Na 100-lecie istnienia, Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia 100 nowych rezerwatów przyrody. W województwie małopolskim rezerwaty mają powstać w czterech miejscach - trzy w powiecie gorlickim, jeden w nowosądeckim.

 

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy, podczas którego wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Piotr Kempf oraz regionalny dyrektor ochrony środowiska w Krakowie Rafał Rostecki przedstawili nową inicjatywę – 100 nowych rezerwatów na 100-lecie istnienia Lasów państwowych.  Na terenie województwa małopolskiego, w planach jest utworzenie czterech rezerwatów. Wkrótce ruszą konsultacje społeczne.

Największy z planowanych rezerwatów, Kozie Żebro w gminie Uście Gorlickie, ma mieć prawie 100 ha. Rezerwat obejmuje północno-wschodnie i południowo-zachodnie stoki masywu Koziego Żebra w Beskidzie Niskim. W rezerwacie występują dobrze zachowane zbiorowiska żyznej buczyny karpackiej o wysokim stopniu naturalności, z dużymi zasobami wielkogabarytowego martwego drewna. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie kilkunastu gatunków organizmów (chrząszczy, grzybów i porostów) będących tzw. reliktami puszczańskimi.

Kolejny rezerwat, Markowiec-Gródek również zlokalizowany w gminie Uście Gorlickie, ma obejmować ponad 66 ha. Rezerwat obejmuje grzbiety i stoki masywów Markowca i Gródka w Beskidzie Niskim. W rezerwacie także występują dobrze zachowane zbiorowiska żyznej buczyny karpackiej, duże zasoby wielkogabarytowego martwego drewna i relikty puszczańskie.

Znajdujący się na terenie gminy Ropa rezerwat Góra Chełm, będzie miał ponad 36 ha. Obejmuje północno-wschodnie stoki masywu góry Chełm w Górach Grybowskich – najdalej na zachód wysuniętym paśmie Beskidu Niskiego. Na terenie rezerwatu występują płaty zbiorowiska roślinnego jaworzyny z języcznikiem, będącego jednocześnie siedliskiem Natura 2000. Na wychodniach skalnych w rezerwacie oraz na rumowiskach występujących poniżej, występuje języcznik zwyczajny – gatunek paproci objęty ścisłą ochroną gatunkową. W płatach tych łanowo występuje miesiącznica trwała. Obszar rezerwatu porośnięty jest buczyną z udziałem jawora sięgającym 20-30%.

I wreszcie Cisy w Wyskitnej, rezerwat w gminie Grybów, obejmujący ponad 5 ha.

Rezerwat obejmuje fragment lasu na skraju kompleksu leśnego Maślanej Góry w Górach Grybowskich – najdalej na zachód wysuniętym paśmie Beskidu Niskiego oraz  grunty zakupione przez Lasy Państwowe od właścicieli prywatnych w ramach projektu „Ochrona cisa pospolitego na terenie jednostek RDLP w Krakowie”.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie populacji ponad 1000 osobników cisa pospolitego – gatunku drzewa objętego ochroną gatunkową. Obszar rezerwatu porośnięty jest wielowiekową jedliną, w której wyraźnie zaznacza się udział cisa pospolitego (20%) oraz gatunków liściastych z przewagą dębu (20%). W rezerwacie zidentyfikowano florę, na którą składa się blisko 200 gatunków roślin naczyniowych, w tym kilkanaście gatunków zagrożonych i objętych ochroną gatunkową.

Obecnie w województwie małopolskim jest 86 rezerwatów przyrody, które chronią około 35 km2. Większość rezerwatów to obiekty małe – poniżej 10 ha lub średnie.  Rezerwatów powyżej 100 ha jest 7. Ostatni utworzony w Małopolsce rezerwat przyrody to Góra Stołowa im. Ryszarda Malika, na terenie Nadleśnictwa Olkusz. Wcześniej utworzone rezerwaty to: Mogielica w roku 2011 na terenie Nadleśnictwa Limanowa oraz Pazurek w roku 2008 – także na terenie Nadleśnictwa Olkusz.

 

 

 

02.09.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |