Wiatr w żagle wiedzy i umiejętności

 Powiat brzeski na czwartym miejscu w Małopolsce, przed Tarnowem, Nowym Sączem i powiatem bocheńskim. Tak wygląda zdawalność ostatnich matur. Rosnący poziom brzeskiej edukacji, to rezultat solidnej pracy nauczycieli, uczniów, ale też wsparcia lokalnych samorządów w zakresie inwestycji w wyposażenie i rozwój zawodowy. Dzięki wyróżnianiu się na edukacyjnej mapie regionu, miejscowy samorząd został zaproszony do włączenia się w pracę Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji. Członkowie zespołu gościli niedawno w Brukseli, gdzie pogłębiali wiedzę o poprawie efektywności i monitorowaniu działań edukacyjnych.

 

Wynik kształcenia na poziomie 89% zdawalności matur pokazuje, że szkoły w powiecie brzeskim potrafią skutecznie kształcić młodzież. Wojewódzki Zespół Koordynacji jest ciałem doradczym, które usprawnia i monitoruje działania związane z edukacją zawodową, szkolnictwem wyższym oraz uczeniem się przez całe życie. Dzięki wyróżnianiu się na edukacyjnej mapie regionu, także brzeski samorząd został zaproszony do włączenia się w prace Zespołu. Ostatnie aktywności Zespołu obejmowały m.in. omówienie wyzwań związanych z wpływem automatyzacji na rynek pracy oraz wyjazd szkoleniowy do Brukseli. Członkowie tego gremium opracowali strategie edukacyjne, mające na celu lepsze dopasowanie kształcenia do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Z Brukseli wrócili z informacjami dotyczącymi m.in. zawodów wykonywanych przez Polaków w Belgii czy finansowania polskich szkół. Podczas wyjazdu zorganizowanego przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, rozmawiano też o zasadach nostryfikacji dyplomów czeladniczych.  Prócz konieczności uwzględnienia potrzeb rynku pracy w budowie programów edukacyjnych, ważna jest także współpraca między różnymi instytucjami.

- Dlatego cieszymy się, że wokół powstającego w powiecie brzeskim Branżowego Centrum Umiejętności w zakresie mechatroniki, które odpowie na potrzeby wielu miejscowych firm, udało nam się zbudować szerokie partnerstwo - tłumaczy Andrzej Potępa, starosta brzeski. Partnerem Branżowego Centrum zostali m.in.: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, krakowska AGH, Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, oraz kilka miejscowych form, bazujących na rozwiązaniach mechatronicznych. - Dzięki temu Centrum będzie mogło oferować programy, dostosowane do rzeczywistych potrzeb rynku pracy, co zwiększy konkurencyjność absolwentów na rynku pracy - dodaje  starosta. Wojewódzki Zespół grupuje przedstawicieli różnych instytucji związanych z edukacją, w tym kuratorium oświaty, przedstawicieli samorządów, instytucji edukacyjnych i kulturalnych, a także ekspertów i specjalistów ds. edukacji. Powiat brzeski w tym gronie reprezentuje Janina Motak, dyrektor wydziału edukacji starostwa powiatowego. Prócz dążenia do  podniesienia jakości edukacji i zapewnienia równych szans wszystkim uczniom, zespół wspiera też rozwój nauczycieli i placówek oświatowych, w reakcji na potrzeby i wyzwania współczesnego świata

26.09.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |