Ponad 20 % Polaków choruje na cukrzycę lub jest zagrożonych ta chorobą. Blisko połowa o swojej chorobie nie wie. Tymczasem cukrzycę w początkowej fazie można wyleczyć, wprowadzając kilka zmian w stylu życia i sposobie odżywiania. Na badania przesiewowe, które mogą potwierdzić chorobę lub ryzyko jej rozwoju, zaprasza 2 grudnia Mościckie Centrum Medyczne. Rejestracja nie jest wymagana.
Ponad 20 % Polaków jest chorych na cukrzycę lub zagrożonych ta chorobą. Blisko połowa o tym nie wie. Objawy zauważane są czasami dopiero po kilkunastu latach, gdy dochodzi do uszkodzenia narządów ciała. - Dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca badania przesiewowe, szczególnie osobom po 45 roku życia – tłumaczy Joanna Partyka, edukatorka i pielęgniarka diabetologiczna Mościckiego Centrum Medycznego, która będzie przeprowadzać badania podczas akcji. W grupie większego ryzyka rozwojem choroby są osoby z nadwagą lub otyłością, mało aktywne fizycznie, z nadciśnieniem tętniczym, z chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także panie, które urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg.
Na podstawie badania glukometrem do którego uzyskuje się kroplę krwi z palca można określić ryzyko choroby. Norma cukru we krwi u dorosłych na czczo jest inna niż prawidłowy poziom po posiłku. Na czczo u ludzi zdrowych norma wynosi 70-99 mg/dl i nie zależy od płci, wieku ani masy ciała. Prawidłowy poziom po jedzeniu to 140 mg/dl. W praktyce przygodna, podwyższona glikemia jest weryfikowana w badaniu laboratoryjnym. Joanna Partyka dodaje, że do objawów hiperglikemii, zaliczamy: wzmożone pragnienie, wielomocz i osłabienie. Występują one z reguły przy wysokich stężeniach glukozy we krwi. Częściej jednak objawy cukrzycy są nietypowe. To zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji, pogorszenie ostrości wzroku, nawracające infekcje dróg moczowych lub narządów płciowych oraz trudno gojące się rany. Nierzadko cukrzycę rozpoznaje się dopiero po wystąpieniu powikłań naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa, zawał, udar, miażdżyca tętnic kończyn dolnych. Dlatego w praktyce często podejrzenie cukrzycy wysuwa nie internista, a okulista, stomatolog, dermatolog, chirurg naczyniowy czy kardiolog, którzy rozpoznają powikłania naczyniowe, infekcje lub inne stany chorobowe.