Jak wynika z nowej prognozy zapotrzebowania na pracowników, w powiatach brzeskim, bocheńskim, myślenickim, proszowickim, a także w Nowym Sączu, brakuje specjalistów w zakresie automatyki, elektroniki i robotyki. To jeszcze bardziej potwierdza zasadność budowy Branżowego Centrum Umiejętności, które powstaje w Brzesku. Projekt już jest, kosztorys inwestorski jest. ogłoszony został także przetarg na realizację inwestycji. Budynek BCU na mapie Brzeska ma się pojawić we wrześniu.
W powiatach brzeskim, bocheńskim, myślenickim, proszowickim, a także w Nowym Sączu, brakuje specjalistów w zakresie automatyki, elektroniki i robotyki. Tak wynika z nowej prognozy zapotrzebowania na pracowników Barometr Zawodów. Barometr Zawodów to jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na konkretne zawody w poszczególnych regionach. Przygotowują ją eksperci m.in. pracownicy urzędów pracy, ale także przedsiębiorcy pracownicy agencji zatrudnienia czy organizacji pozarządowych.
Prognoza potwierdza potrzebę i zasadność powołania Branżowego Centrum Umiejętności o specjalności elektroniczno-mechatronicznej, powstającego w Brzesku obok Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych. Nowoczesne placówka edukacyjna nazywana „małą politechniką”, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników. Prócz automatyków, na rynku pracy w powiecie brzeskim poszukiwani są także nauczyciele kształcenia zawodowego. Branżowe Centrum zajmie się również ich przygotowaniem zawodowym. Z oferty edukacyjnej placówki korzystać będą zarówno uczniowie, jak i pracownicy. Wykształcenie będą mogli tu uzupełnić np. elektrycy, elektromechanicy czy elektromonterzy. Na miejscowym rynku pracy wciąż występuje zapotrzebowanie na pracowników tych specjalności - wskazuje Barometr Zawodów.
Wyłoniony projekt Branżowego Centrum Umiejętności ma już kosztorys inwestorski. Złożone zostały dokumenty w celu uzyskanie pozwolenia na budowę, ogłoszony został także przetarg na realizację inwestycji. Budynek BCU ma stanąć we wrześniu bieżącego roku. - Po wyposażeniu innowacyjnych pracowni w zaawansowane urządzenia do prowadzenia zajęć Centrum rozpocznie pracę. Do czerwca 2026 roku kompetencje zawodowe ma w nim poszerzyć pierwszych 240 osób – zapowiada Andrzej Potępa, starosta brzeski. Centrum oparte będzie na bliskiej współpracy edukacji branżowej i innowacyjnego przemysłu. Dlatego partnerami przedsięwzięcia są miejscowe firmy Carlsberg oraz Proster, wykorzystujące na co dzień umiejętności robotyków czy mechatroników. W grupie partnerów są też Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Forum Automatyki i Robotyki Polskiej. Zaplecze naukowe przedsięwzięcia zabezpiecza Akademia Górniczo-Hutnicza. Tak szeroka współpraca pozwoli na organizowanie wielu szkoleń. Będą one dotyczyć np. zakresu programowania robotów przemysłowych, projektowania inteligentnych instalacji elektrycznych, obsługi układów pneumatycznych i hydraulicznych czy napędów elektrycznych i falownikowych. Szkolenia mają być poświęcone także obsłudze sterowników i sieci przemysłowych a także automatyce budynkowej czy obsłudze systemów alarmowych i monitoringu.