W poniedziałek, 3 marca, Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na wernisaż wystawy, na którą złożą się cenne i unikatowe zabytki rękopiśmienne. Wystawa będzie rzadką okazją do zobaczenia eksponatów na co dzień ukrytych przed światłem i bardzo rzadko prezentowanych. Wystawa czynna będzie do końca marca.
„Najcenniejsze zabytki papierowe i pergaminowe w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej” to tytuł wystawy, na wernisaż której muzeum przy Rynku 3 zaprasza w poniedziałek, 3 marca o godzinie 17.00. Na ekspozycji, realizowanej w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”, zaprezentowane zostaną eksponaty, które zachwycają nie tylko swoją wartością historyczną, ale także bogactwem treści i artystycznym wykonaniem. Na co dzień są one ukryte przed światłem i bardzo rzadko prezentowane.
Początki tej kolekcji sięgają 1927 roku, kiedy to do Muzeum Miasta Tarnowa trafił imponujący zbiór archiwalny, liczący ponad pół tysiąca obiektów. Wśród nich znalazły się pergaminowe i papierowe dyplomy rękopiśmienne, z których najstarszy, pochodzący z 1419 roku, będzie można podziwiać na wystawie.
Na ekspozycji, odbywającej się w ramach obchodów 1000-lecia Królestwa Polskiego, nie zabraknie także ksiąg miejskich, królewskich nadań i przywilejów oraz dokumentów związanych z kluczowymi postaciami w historii Tarnowa. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z pamiątkami po znamienitych rodach, właścicielach miasta - Tarnowskich, Zasławskich, Ostrogskich czy Sanguszkach.
To wyjątkowa okazja, by zobaczyć skarby zgromadzone w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej - dokumenty, które stanowią fundament zbiorów muzealnego Działu Historii. Ze względu na konieczność ochrony delikatnych eksponatów, wystawa będzie dostępna dla zwiedzających tylko do końca marca.