Kaziuki Wileńskie to barwny kiermasz nawiązujący do przeszłości Litwy. Nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza. Jarmark odbywa się zawsze w imieniny Kazimierza czyli 4 marca. W Tarnowie namiastkę wileńskiego święta będzie można poczuć w najbliższy weekend, 7, 8 i 9 marca – Jarmark Kaziukowy zaprasza na rynek.
Tradycja Jarmarków Kaziukowych w Wilnie sięga historią ponad 400 lat wstecz i jest nawiązaniem do przeszłości Litwy. Nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku. Kazimierz Jagiellończyk, syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, wiosną 1483 roku został wysłany na Litwę, gdzie pełnił funkcje podkanclerza. Jego szczątki są złożone w srebrnej trumnie w katedrze wileńskiej.
Kaziuki Wileńskie to wielkie święto Wilna, a zarazem pożegnanie zimy. Uliczny jarmark przez stulecia ożywiał miasto, napełniał przybyszami, sprzedawcami i turystami. Obchody rozpoczynają się zawsze w imieniny Kazimierza, czyli 4 marca. Rzemieślnicy Wileńszczyzny oraz mistrzowie ludowi z pobliskich okolic do dziś zwożą na jarmark wyroby ceramiczne, kute, tkane, plecione oraz domowe przetwory. Na straganach roi od drewnianych łyżek, misek, beczułek, wyrobów z łozy i leszczyny. Są również piękne wyroby ze słomy, bursztynu i kolorowych tkanin ludowych, obwarzanków sprzedawanych na sznurach, pierników, wędlin, sera, wędzonej ryby, domowego chleba oraz piernikowych serc i serduszek z lukrowanymi napisami. Symbolem Kaziuków stały się kolorowe palmy zrobione przez palmiarki z podwileńskich wsi i słynne smorgońskie obwarzanki. Jarmark Kaziukowy to również pokazy przebierańców, przemarsze z chorągwią św. Kazimierza, zawody w smażeniu blinów i ubijaniu masła. Towarzyszy temu płynąca zewsząd muzyka ludowa.
Namiastkę wileńskiego święta w Tarnowie będzie można poczuć w najbliższy weekend. Jarmark Kaziukowy zawita na rynek z domowym piwem, tradycyjnymi potrawami litewskimi i rękodziełem. Oficjalne otwarcie jarmarku odbędzie się w piątek, 7 marca. O godzinie 12.00 ruszy sprzedaż na stoiskach z rękodziełem, pamiątkami i regionalnymi przysmakami. Godzinę później organizatorzy częstować będą przechodniów tortem z okazji urodzin Tarnowa. Przygotowano też szereg atrakcji dla najmłodszych, jak malowanie figurek, plecenie kolorowych warkoczyków czy zabawa na dmuchańcach. Starsi natomiast będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Tarnowie.
Sobota otworzy się ponownie jarmarkiem, tym razem towarzyszyć mu będzie Dj na żywo, namiot animacyjny oraz pochód Kaziukowy. Podczas tego ostatniego przez rynek przejdą połykacze ognia, szczudlarze i kuglarze.
Podczas ostatniego dnia jarmarku (niedziela), na najmłodszych czekać będą warsztaty i animacje, a także dmuchańce i kolejka Drago.