Kongres zdrowotnych nadziei

 Szersze wykorzystanie telemedycyny, kształcenie większej liczby lekarzy i pielęgniarek oraz poszerzenie zakresu profilaktycznych badań przesiewowych. O tych problemach, najważniejszych z punktu widzenia pacjenta, dyskutowali uczestnicy Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Ważne branżowe spotkanie odbyło się z udziałem przedstawiciela zarządu Mościckiego Centrum Medycznego.

 

W Katowicach odbył się X Kongres Wyzwań Zdrowotnych. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 4600 uczestników, w tym aż 3000 stacjonarnie. Wśród nich znalazł się przedstawiciel Mościckiego Centrum Medycznego. Kongres Wyzwań Zdrowotnych jest wiodącym wydarzeniem integrującym środowiska związane z ochroną zdrowia. Tematyka Kongresu oscylowała wokół szerszego wykorzystania telemedycyny, kształcenia większej liczby lekarzy i pielęgniarek oraz poszerzenia zakresu profilaktycznych badań przesiewowych. Rozmawiano także o tym, że pacjenci powinni zyskać łatwiejszy dostęp do e-konsultacji, co jest szczególnie istotne dla osób z ograniczoną mobilnością. - Dlatego planowane jest wprowadzenie regulacji, które uproszczą proces korzystania z telemedycyny w POZ oraz przychodniach – mówi Filip Bianche, prezes Mościckiego Centrum Medycznego, który brał udział w Kongresie.

Ponadto przedstawiciele organizacji medycznych i związków zawodowych postulowali wprowadzenie systemu premiowania za efektywność oraz jakość świadczonej opieki. Reformę służby zdrowia utrudnia fakt, że nie istnieją jednoznaczne wytyczne dla POZ, ZOL czy szpitali. Spełnienie takich standardów - jakie wyznacza np. akredytacja - pomaga, choć nie rozwiązuje wszystkich problemów. – Pacjent zależy od empatii personelu, a tego brakuje. A tak naprawdę najważniejszy w systemie jest właśnie pacjent. Żeby czuł się bezpiecznie, niezbędna jest współpraca pomiędzy poszczególnymi poziomami świadczeniodawców - podkreśla Waldemar Malinowski, prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

- Cieszymy się, że ostatnio znacznie wzrosło zainteresowanie kończącym się programem Profilaktyka 40 PLUS. Stwarza on doskonałą okazję, by zadbać o zdrowie, wykonać niezbędne badania i wcześnie wykryć potencjalne zagrożenia – mówi prezes Bianche. Jak anonsuje Ministerstwo Zdrowia, program ma zostać zastąpiony nowym projektem – „Moje zdrowie” dla osób w wieku 20+. Ma on zaoferować szereg istotnych badań, w tym przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej, bilanse zdrowia dorosłych, czy testy anty-HIV. Pozwoli to na jeszcze lepszą profilaktykę, wczesne wykrywanie chorób, poprawę dostępności świadczeń i poprawę ich jakości.

 

28.03.2025
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |