Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 10 kwietnia na wernisaż wystawy malarstwa Jacka Wróbla. Ekspozycja prezentowana w galerii na dworcu PKP przygotowana została w związku z 14. rocznicą śmierci artysty. W jej skład wchodzą również prace Piotra Lutyńskiego. Wystawa czynna będzie do 18 maja.
W 14. rocznicę śmierci tarnowskiego artysty Jacka Wróbla, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy Jacek Wróbel – retrospekcja. Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace Piotra Lutyńskiego, pochodzące z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 18.00 w galerii na dworcu PKP.
Na wystawie pokazane zostały prace koncepcyjne Jacka Wróbla, obrazy olejne pełne wizji oraz oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, ale też prace w których realizował typowe tematy malarskie, takie jak pejzaż czy martwa natura. Pierwsza ekspozycja prac artysty w BWA, zatytułowana „Stany Zagrożenia”, miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok). Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów rodziny artysty, kolekcji prywatnych oraz Wydziału Kultury Miasta Tarnowa.
Jacek Wróbel (1960 – 2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został jednogłośnie przyjęty na podstawie swoich prac w 1988 roku. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją; jednakże, najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Regularnie brał udział w Salonach Jesiennych ZPAP, a wcześniej prezentacjach tarnowskiej grupy TA (Tarnowscy Artyści), która wystawiała głównie w salach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Miasta Tarnowa (2002 i 2004 rok) w dziedzinie twórczości artystycznej, jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie, w 2011 roku. W latach 1984-2003 był pracownikiem Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, gdzie zajmował się renowacją malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.
Wystawa czynna będzie do 18 maja.