Specjalistki od Afryki

 Chcecie dowiedzieć się czegoś o Afryce? Zapytajcie Oliwię lub Polę. Uczennice dwóch tarnowskich liceów znalazły się w finale Olimpiady Znajomości Afryki, a droga do finału łatwa nie była. Obie laureatki, w uznaniu ogromnej wiedzy, uzyskały indeksy do wybranej przez siebie uczelni, z pominięciem procesu rekrutacyjnego.

 

W czwartek, 10 kwietnia, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbył się XXIII finał Olimpiady Znajomości Afryki. Olimpiada, organizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, to prestiżowy ogólnopolski konkurs, którego celem jest m.in.  pogłębianie wiedzy na temat historii, geografii, kultury i religii kontynentu afrykańskiego.

Uczestnicy olimpiady, zanim dojdą do finału, muszą zmierzyć się z trzema etapami – eliminacjami pierwszego stopnia (szkolnymi), eliminacjami drugiego stopnia (okręgowymi) i eliminacjami centralnymi (ogólnopolskimi). W tym roku w szranki stanęło 15 tysięcy uczestników, do grona finalistów zakwalifikowano tylko 79 osób. Tym większym staje się sukces dwóch uczestniczek z Tarnowa. Reprezentująca klasę IV Liceum Ogólnokształcącego nr IV w Tarnowie Oliwia Hołda uzyskała w finale 15 lokatę, zdobywając 47 punktów i zyskując tytuł laureata. Jeszcze lepiej spisała się uczennica klasy III Liceum Ogólnokształcącego nr III w Tarnowie – Pola Kosiba, która w finale zajęła 9 miejsce, zdobywając w finałowym teście 49 punktów.

Obydwie tarnowianki, oprócz wysokiej pozycji w finale, odebrały w nagrodę  indeksy do wybranej przez siebie uczelni, z pominięciem procesu rekrutacyjnego.

Więcej informacji o finale i Olimpiadzie można znaleźć na stronie: www.olimpiadaoafryce.pl

 

 

Fot: dyplom laureata wręcza Poli małopolski wicekurator oświaty Artur Pasek

 

 

11.04.2025
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |