Wzrasta liczba pracujących emerytów. Średnio, na 1000 osób pobierających emeryturę, 137 pracuje. Wśród osób, które zdecydowały się pracować mimo emerytury przeważają kobiety, a najczęściej wybieraną branżą są usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną.
W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów wzrosła w Polsce o 51,7 proc. Na koniec grudnia 2015 roku było ich 575,4 tys., a na koniec ubiegłego roku liczba ta wzrosła do 872,6 tys. Wśród pracujących seniorów 556,8 tys. było objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
W grupie aktywnych zawodowo emerytów przeważają kobiety. Wyjątkiem jest województwo śląskie, gdzie 52,7 proc. pracujących emerytów to mężczyźni. Średni wiek zatrudnionych emerytów wynosi 67,5 roku, przy czym dla mężczyzn jest to 69,2, zaś dla kobiet – 66,3 roku.
Najwięcej aktywnych zawodowo emerytów mieszka w województwie mazowieckim i śląskim, najmniej w opolskim. Średnio, w Polsce na 1000 osób, które pobierają emeryturę, 137 pracuje. W Małopolsce na 1000 emerytów przypada 141 pracujących. Wśród pracujących emerytów objętych ubezpieczeniem zdrowotnym najwięcej jest zatrudnionych na umowę o pracę – 38,4 proc. ogółu tej grupy. Na prowadzenie własnej działalności zdecydowało się 29,6 proc., natomiast 26 proc. wykonuje umowę zlecenia. W przypadku pracujących emerytów, którzy podlegają też ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, przeważają zatrudnieni na umowę o pracę – 59,2 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenia – 35,1 proc.
Najwięcej osób znajduje zatrudnienie w usługach związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną, gdzie pracuje 16,2 proc. emerytów. W każdym z 16 województw udział emerytów w tej sekcji był największy i mieścił się w przedziale od 14,4 proc. do 20,5 proc.
Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat), mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń.
Ci, którzy podejmują pracę i mają odprowadzane składki emerytalne, raz w roku lub po zakończeniu zatrudnienia mogą je doliczyć do swojej emerytury.