Lek na lęk

 Centrum Zdrowia Tuchów, we współpracy z Gminą Tuchów, planuje realizację kampanii informacyjno-promocyjnej „Lek na lęk”, której celem jest zwrócenie uwagi na rolę zdrowia psychicznego. To ważna inicjatywa społeczna, podkreślająca, że każdy może potrzebować wsparcia i każdy może okazać je innym.

 

Zdrowie psychiczne to zakres życia, wpływający na kondycję i relacje z innymi. Aby zwrócić uwagę na rolę zdrowia psychicznego i konieczność przełamywania barier, Centrum Zdrowia Tuchów, we współpracy z Gminą Tuchów, planuje realizację kampanii informacyjno-promocyjnej „Lek na lęk”.

Jednym z filarów kampanii jest PSYCHOGRAFIKA, która ma na celu symboliczne przedstawienie wyzwań związanych z dobrostanem psychicznym. W ramach inicjatywy w przestrzeni miejskiej pojawią się wodne graffiti, będące alternatywną formą komunikacji, opartą na zaskoczeniu i wkomponowaniu przekazu w kontekst miejsca. Dodatkowo, przy ścieżkach turystycznych i szlakach pojawią się tzw. PATRZ-WORKI, umieszczone na pochodzących z recyklingu jutowych workach. Działania w ramach „Leku na lęk”, często wykorzystujące motyw dłoni, skierowane będą do szerokiej grupy odbiorców – zarówno osób neutralnych wobec problematyki zdrowia psychicznego, jak i tych, którzy na co dzień mierzą się z jego kryzysami. Istotną częścią będzie zaangażowanie samorządu, lokalnych instytucji i organizacji społecznych, które mogą wspierać rozwój psychoedukacji w regionie. Ma to zapewnić przełamywanie barier w komunikacji, wychodzenie z gabinetów i poradni oraz lokowaniu zdrowia psychicznego jako sfery codzienności, tu i teraz. Hasła kampanii odwołują się do siły emocji, znaczenia rozmowy i umiejętności radzenia sobie z wewnętrznymi kryzysami. W ramach działań przewidziano także wykorzystanie symboliki związanej z terapią – prostych, powiązanych z hasłami grafik, sugerujących potrzebę bliskości, wsparcia i zrozumienia.  „Lek na lęk” to nie tylko kampania informacyjna, ale także ważna inicjatywa społeczna, podkreślająca, że każdy może potrzebować wsparcia i każdy może je okazać innym. Dlatego warto dostrzec, zrozumieć i nie odwracać wzroku – zdrowie psychiczne to wspólna sprawa.

Jeśli już pojawią się wątpliwości i problemy dotyczące zdrowia psychicznego, warto skonsultować w Punktach Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych, działających przy Centrum Zdrowia Psychicznego w Tuchowie przy Rynku 22, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, tel. 14 691 95 78 oraz w Wierzchosławicach, gdzie funkcjonuje całodobowy punkt pomocy. Tu konsultacje uzyskać można pod nr tel. 14 652 30 99. Silnym wsparciem dla mieszkańców powiatu tarnowskiego jest program „Psycholog w każdej gminie”, który umożliwia dostęp do specjalistycznych porad w niemal każdym samorządzie powiatu tarnowskiego.

 

17.04.2025
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |