Prezydent Kaczyński na uroczystościach w Tuchowie

Prezydent Lech Kaczyński uczestniczył w niedzielę 28 lutego w uroczystościach z okazji 29 rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich z 1981 roku. Prezydent wziął udział we Mszy Świętej, spotkał się mieszkańcami Tuchowa, a także odznaczył dziewięć osób związanych z rolniczą „Solidarnością”.

29 rocznicę porozumień rzeszowsko-ustrzyckich obchodzono 28 lutego w Tuchowie.
W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Lech Kaczyński. Prezydent uczestniczył we Mszy Świętej w Sanktuarium NNMP w Tuchowie w intencji uczestników strajków chłopskich, rolników i mieszkańców wsi polskiej. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z mieszkańcami miasta na dziedzińcu klasztoru OO Redemptorystów, a następne w auli świętego Klemensa spotkał się z przedstawicielami rolniczej „Solidarności” i odznaczył dziewięć osób, uczestniczących w tworzeniu związku w latach 1980 – 1981 oraz kreujących jego działalność w latach osiemdziesiątych. - Władza komunistyczna szczególnie obawiała się rolniczej „Solidarności”, jeszcze bardziej niż robotniczej. Zarówno w roku 1981, jak i 1989, podczas rozmów okrągłego stołu. Polsce przypadł los szczególny, nie ominął nas komunizm, ale zachowano enklawy wolności. Pierwszą, największą był Kościół, drugą indywidualne rolnictwo. Ludzie nie tylko zachować mogli wielowiekowa polską tradycję, ale i poczucie pewnej niezależności. Polska wieś była nośnikiem wolności – mówił m.in. podczas spotkania w auli świętego Klemensa Lech Kaczyński. - Obecnie wartości kultywowane na polskiej wsi są kwestionowane, chciałbym, aby ten czas się skończył. Na wsi mieszka dziś mniej osób, niż przed 30 laty, ale wciąż jest to 38 % społeczeństwa, czyli około 14 milionów, a z rolnictwa utrzymuje się 14% Polaków.
Prezydent uhonorował odznaczeniami państwowymi dziewięć osób. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski udekorowany został Jan Gwizdała, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Władysław Żabiński i Józef Lewicki. Pośmiertnie odznaczony został również były senator Stanisław Chrobak. Pięć osób uhonorowano Złotymi Krzyżami Zasługi.




28.02.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |