Najważniejsza jest skuteczność

z Urszulą Augustyn, posłanką Platformy Obywatelskiej rozmawiał Piotr Filip

Niedawno minęła połowa kadencji parlamentu, rozpoczął się też nowy rok. To czas sprzyjający podsumowaniom i planowaniu przyszłości. Jakie jest podsumowanie półmetka kadencji?
W liczbach rzecz wygląda następująco: w pierwszej połowie kadencji 50 razy przemawiałam z mównicy sejmowej. Złożyłam 18 interpelacji, 3 zapytania, 1 oświadczenie i pytanie w sprawach bieżących dotyczące działań rządu w kwestii żywności zmodyfikowanej genetycznie.

Powiedziała Pani kiedyś, że w Sejmie najważniejsza jest skuteczność, a samo produkowanie kolejnych pism nie rozwiązuje żadnych problemów. Jak w takim razie skutecznie działać w parlamencie?
Posłowie tworzą tysiące interpelacji i zapytań, na które odpowiadają urzędnicy w ministerstwach. Jest to tak popularny proces, że mało kto zastanawia się nad jego skutecznością albo raczej jej brakiem. Co wynika z kolejnego przesłanego pisma? Zwykle niewiele, ale piszący jest zadowolony – pozbył się kłopotu. Niech teraz inni się martwią. Tymczasem problem był i jest. Lepiej spotkać się z kompetentnymi w danej materii osobami i wspólnie poszukać rozwiązania. Staram się sadzać przy stole zainteresowane strony, a potem monitoruję realizacje postanowień. Bywa, że mój upór zmiękcza najbardziej zatwardziałych. Ale zdarza się też, że rozwiązanie nie jest takie proste. Robimy więc plan B albo i C – byle się nie poddawać i sunąć do mety.

Znamy tylko fragment obrazu pracy Sejmu – komisje śledcze, polemiki w mediach i na sali obrad. Prawie nic nie wiemy o pracy komisji sejmowych. Tymczasem tam dzieje się nie mniej niż na sali obrad.
To prawda, szczególnie podczas prac nad ustawami. Spotkania z ekspertami, niekończące się dyskusje i przebijanie się argumentami, konsultacje społeczne, a potem mozolne ustalanie ostatecznych zapisów. Komisje zajmują również stanowiska w ważnych sprawach, badają zgłaszane przez środowiska problemy, monitorują prace właściwych ministerstw. Pracuję w dwóch komisjach – Edukacji, Nauki Młodzieży oraz Kultury i Środków Przekazu. W tej pierwszej pełnię funkcje zastępcy przewodniczącego. Przewodniczyłam podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, prowadziłam tę ustawę w imieniu komisji. Pracowałam w podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka, podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji i innych ustaw, podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zadaniach publicznych w dziedzinie usług medialnych. Pracuję również w Parlamentarnym Zespole ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz w parlamentarnym Zespole ds. Strażaków. Mam co robić.

Samo słowo „parlament” pochodzi od łacińskiego „mówić', „rozmawiać”. Oznacza to, że spory wpisane są w ideę tej instytucji. Nie podobało się nam kiedy w PRL wszystko przegłosowywano jednogłośnie, dzisiaj niektórzy uważają, że politycy za dużo się kłócą. Czy rzeczywiście?
Istota leży w sposobie prowadzenia sporu, a nie w jego braku. Umieć się kulturalnie różnić to wielka sztuka. Niestety, często nieznana. Skądś wzięła się przecież fatalna - zasłużona lub nie – wrzucanie wszystkich do jednego worka nie jest chyba sprawiedliwe - opinia o parlamentarzystach. Nie usprawiedliwia też fakt, że w niektórych parlamentach krewcy deputowani argumentów dostarczają przy użyciu pięści. Ze ścierania się poglądów może wynikać wiele dobrego, byle intencją było poszukiwanie konsensusu, a nie pogrążenie przeciwnika.

Oprócz pracy w Sejmie każdy poseł pracuje również w swoim regionie, czy okręgu wyborczym. Wiele takich działań ma Pani na swoim koncie?
Wszystkich nawet nie spróbuje wymienić. Udało mi się np. zaprosić do Tarnowa minister Katarzynę Hall, z mojej inicjatywy Tarnów odwiedzili także wiceministrowie edukacji Krystyna Szumilas i Zbigniew Marciniak, którzy konsultowali projekty zmian w systemie oświaty i reformę szkolnictwa zawodowego. Szczególnie ważnym wydarzeniem była wizyta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas której podpisano umowę o dofinansowanie przebudowy Zespołu Szkół Plastycznych. Wsparłam Młodzieżową radę Miejską w Tarnowie w organizacji I Ogólnopolskiego Forum Młodych Samorządowców, współpracuję ze Stowarzyszeniem „U Siemachy”, które prowadzi ośrodki dla trudnej młodzieży w w Krakowie i Odporyszowie, a wkrótce również w Tarnowie. W odpowiedzi na sygnały wyborców zorganizowałam w Tarnowie konferencję dotyczącą bulimii i anoreksji, angażuję się w rozwiązanie trudnego problemu Stada Ogierów w Klikowej.

To wszystko tzw. „projekty miękkie”, a co z dużymi inwestycjami, które nie tylko ułatwiają życie, ale i przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy?
Dwukrotnie uczestniczyłam w spotkaniach z mieszkańcami Łapczycy i samorządowcami oraz przedstawicielami GDDKiA w sprawie budowy obwodnicy Łapczycy. Towarzyszyłam rozmowom w sprawie budowy łącznika autostrady z drogą 73 i krajową „czwórką”. Z mojej inicjatywy doszło w Krakowie do spotkania przedstawicieli GDDKiA, Urzędu Marszałkowskiego i gminy Lisia Góra. Spotkanie dotyczyło modernizacji drogi krajowej nr 73. Współpracuję z samorządami, które podejmują się rozbudowy infrastruktury sportowej.

Czy powinien obowiązywać parytet dla kobiet na listach kandydatów do parlamentu?
A dlaczego tylko do parlamentu? Przecież tworzymy listy kandydatów do samorządu i wielu innych struktur. A dlaczego akurat dla kobiet? Może należałoby pomyśleć np. o mniejszościach narodowych, niepełnosprawnych, grupach zawodowych lub wiekowych?
Konstytucja gwarantuje równość wszystkim obywatelom. Każdy ma takie samo prawo pełnić określone funkcje i nie płeć a kompetencje powinny mieć decydujące znaczenie. Ustawowe wyliczenie liczby miejsc na listach nie poprawi sytuacji. Nie chciałabym znaleźć się na liście tylko dlatego, że jestem kobietą. O tym ma przesądzić moja aktywność, pracowitość, skuteczność. Bardziej niż parytety potrzebne są działania „proparytetowe”. Wewnętrzne ustalenia, które promują panie na wysokich miejscach w poszczególnych partiach, w ich zarządach, władzach, na listach. Rozwiązania ułatwiające kobietom godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych (dostęp do przedszkoli, elastyczny czas pracy, dzielenie obowiązków opieki nad dziećmi z mężczyznami). A nade wszystko – zmiana sposobu myślenia u samych kobiet. Powinny uwierzyć we własne siły i żądać równego traktowania. Na drodze współpracy i wzajemnego zrozumienia wszystko jest możliwe. Sztywne zapisy ustawy doprowadzą do absurdów, a mężczyznom dostarczą broni do ubiegania się o parytety dla nich.

Czy obrady Sejmu powinny być jak dawniej transmitowane prze TVP?
Przed kamerami niektórzy dostają małpiego rozumu. Są w stanie wymyślać różne bzdury, byle tylko zaistnieć w mediach. Brak transmisji obniżył poziom agresji i głupoty. I niech tak pozostanie.

04.03.2010
Komentarze:
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
| | | |