Szpitalnik, symbol optymizmu

 Na tarnowskim Szlaku Maszkaronów pojawiła się nowa, dwudziesta figurka. Szpitalnik, bo tak ma na imię nowy maszkaronik, stanął przy budynku administracji „starego” szpitala, uświetniając w ten sposób obchody jubileuszu 190-lecia placówki.

 

Jak głosi miejska legenda, Szpitalnik jest doradcą lekarzy i pocieszycielem chorych. Nocami poprawia pacjentom poduszki i rozdaje zastrzyki dobrej energii. Podobno pojawił się tu niemal 200 lat temu, pomagając przy budowie Szpitala Powszechnego dla mieszkańców Tarnowa. Nic dziwnego, że imię Szpitalnik otrzymała nowa, dwudziesta już figurka tarnowskiego Szlaku Maszkaronów, która stanęła na murze przy budynku administracji „starego” szpitala - ostatnim zachowanym obiekcie dawnego Szpitala Żydowskiego. Oficjalne odsłonięcie rzeźby połączono z obchodami jubileuszu 190-lecia placówki. - Szpitalnik ma nieść optymizm i być symbolem tego miejsca. Chcemy, by na stałe związał się ze szpitalem, tak jak sam szpital od pokoleń jest związany z Tarnowem – mówi Marcin Kuta, dyrektor Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie.

Autorką figurki jest Ewa Fleszar, która stworzyła również Strażnika Tożsamości i Rajcę Miasta. Podczas odsłonięcia podkreślała, że maszkarony stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Tarnowa. – Wiele miast szuka znaku, który będzie budził pozytywne skojarzenia i integrował mieszkańców. Tarnowskie maszkarony świetnie spełniają tę rolę, a przy okazji stały się swoistą biżuterią miasta – mówiła. – Szpitalnik jest pogodny i pełen nadziei. To mały bohater, który przypomina, że nawet w trudnych chwilach warto się uśmiechnąć i wierzyć w powrót do zdrowia.

Możliwość ustawienia maszkarona w wybranym przez siebie miejscu została wylicytowana podczas finału WOŚP w 2025 roku przez ówczesną przewodniczącą Rady Miejskiej, Małgorzatę Mękal. To właśnie ona zdecydowała, że figurka zamieszka na terenie szpitala.

23.06.2026
Twój komentarz:
Ankieta
Moje tegoroczne wakacje spędzę:
| | | |