Opowieść o Łukaszu Cieplińskim

14 grudnia na scenie Mościckiego Centrum Kultury zaprezentowany zostanie przygotowany w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie spektakl „O nim zapomnieć nie wolno. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim” w reżyserii Sławomira Gaudyna. Okazją do prezentacji spektaklu w Tarnowie jest 27 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 roku.

27 rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 roku jest okazją do zaprezentowania na scenie Mościckiego Centrum Kultury przedstawienia "O nim zapomnieć nie wolno. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim". Przedstawienie przygotowane zostało w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, jego reżyserem jest Sławomir Gaudyn. Spektakl współprodukowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Tarnowska prezentacja odbędzie się z inicjatywy Jacka Pilcha, posła Prawa i Sprawiedliwości. Partnerem imprezy jest NSZZ "Solidarność" Region Małopolska, nasza redakcja objęła nad projektem patronat medialny.
Łukasz Ciepliński „Pług” (1913–1951) był podpułkownikiem Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku uczestniczył m.in. w bitwie nad Bzurą, w 1940 roku związał się z konspiracją w Rzeszowie. Najpierw pełnił funkcję komendanta Obwodu ZWZ Rzeszów, a następnie od kwietnia 1941 był komendantem Inspektoratu Rejonowego ZWZ–AK Rzeszów. Następnie po zajęciu Rzeszowa przez Armię Czerwoną w nocy z 7 na 8 października 1944 roku dowodził akcją rozbicia więzienia na Zamku w Rzeszowie, gdzie przetrzymywano 270 żołnierzy Armii Krajowej.
W styczniu roku 1947 Łukasz Ciepliński stanął na czele IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Aresztowany został pod koniec listopada 1947 roku. 14 października 1950 roku sąd skazał go „na pięciokrotną karę śmierci”.
Wyrok na Cieplińskim i jego towarzyszach z IV ZG WiN wykonano 1 marca 1951 roku strzałem w tył głowy. Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane.

Sławomir Gaudyn „O nim zapomnieć nie wolno. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim”
Reżyseria: Sławomir Gaudyn
Scenografia: Grzegorz Janiszewski
Muzyka: Jarosław Babula
Obsada: Paweł Gładyś
03.12.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |