„Lipnicka Palma” po raz 52

28 marca na lipnickim rynku już po raz 52 odbędzie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 1958 roku. Przed rokiem najwyższa palma przygotowana na konkurs mierzyła 33 metry i 45 cm.

28 marca o 8.00 na na rynku w Lipnicy Murowanej rozpocznie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Impreza organizowana jest od 1958 roku i w tym roku odbędzie się jej 52 edycja. Przed rokiem najwyższa palma mierzyła 33 metry i 45 cm. Jej twórcą był Zbigniew Urbański – mieszkaniec Lipnicy Murowanej. Organizatorzy spodziewają się w Lipnicy kilkunastu tysięcy turystów.
O godzinie 12.00 zostanie odprawiona Msza Święta w kościele św. Andrzeja. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na godzinę 14.30.
Konkursowi będzie towarzyszył program artystyczny. Na scenie zaprezentują się m.in. szkolne chóry i zespoły artystyczne, orkiestry dęte z Lipnicy Dolnej oraz Rajbrotu, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu oraz Zespół „Górzanie” z Lipnicy Górnej. Z gościnnymi występami wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Siedlecanie” z Siedlca, Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Helenka” z Chełmca oraz Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Krzeszowice.
Na uczestników konkursu czekają nagrody finansowe i rzeczowe. Organizację konkursu wsparli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zarząd Województwa Małopolskiego i Starostwo Powiatowe w Bochni. Nagrodę dla twórcy najwyższej palmy ufundował prezydent Lech Kaczyński, który objął konkurs swoim patronatem.
Po zakończeniu części konkursowej na scenie będzie można zobaczyć jeszcze m.in. pokaz gotowania potraw wielkanocnych, w którym wezmą udział przedstawicielki Koła Gospodyń z Lipnicy Dolnej.
Od godzin porannych na lipnickim rynku trwał będzie również kiermasz rękodzieła artystycznego, a na godzinę 14.30 zaplanowano koncert muzyki dawnej, który odbędzie się w kościele Św. Leonarda.
Dodatkowo w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej turyści będą mogli zobaczyć m.in. wystawę fotografii dokumentującą historię konkursu, archiwalne materiały filmowe Polskiej Kroniki Filmowej i Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza oraz film „Zakątki Europy”. W sali będzie też prezentowana wystawa pokonkursowa „Szlak Architektury Drewnianej w fotografii” oraz projekty Mirosława Krzyszkowskiego, lipnickiego malarza i projektanta.
Palmy przygotowywane na konkurs w Lipnicy Murowanej są wykonane z wikliny, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami. Ich przygotowanie zajmuje kilka miesięcy. Zgodnie z tradycją muszą one być postawione przy pomocy siły ludzkich rąk, nie można używać do tego celu urządzeń mechanicznych.
Inicjatorem konkursu był nieżyjący już sołtys wsi Józef Piotrowski. Z tej okazji konkurs nosi jego imię.
27.03.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |