Czwartkowe spotkanie w „Marzeniu”

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na ostatnią w tym w tym roku projekcję z cyklu "Czwarty ekstra Film", do kina "Marzenie". 11 grudnia o godzinie 18.00 zaprezentowana zostanie „Klasa”, w reżyserii Laurenta Cantema - tegoroczny laureat Złotej Palmy w Cannes. Bilety w cenie 12 złotych (członkowie Akademii Filmowej płacą połowę ceny) można już kupować w kasie kina.

"Klasa", film Laurenta Cantema to tegoroczny laureat Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes. 11 grudnia o godzinie 18.00 film zostanie zaprezentowany w kinie „Marzenie", w ramach ostatniego w tym roku spotkania "Czwarty ekstra Film".
Głównym bohaterem filmu, obok uczniów tytułowej "klasy" jest François, nauczyciel, a zarazem autor książki, na której opiera się fabuła filmu.
Twórcy _filmu_ szczególny nacisk położyli, na to co w życiu ucznia jest najważniejsze- problemy z przystosowaniem, pragnieniem akceptacji wśród szkolnej społeczności, bunt, niezrozumienie. Szkoła, w której rozgrywa się akcja filmu, położona jest w niebezpiecznej dzielnicy. Każda z klas to swoisty mikrokosmos współczesnej Francji, a przede wszystkim barwna mieszanka różnych osobowości. Są biali i czarni, leniwi i pracowici, błyskotliwi i ślamazarni, sympatyczni i bezwzględni. Nad tą różnorodną _społecznością_ zapanować musi Francis. Pasjonat, życzliwy wszystkim swoim podopiecznym, wyjątkowy pedagog. Lubi i szanuje swoich uczniów, ma jednak swoje zasady i wymaga od uczniów przede wszystkim uczciwości.

Na ekranie obserwujemy rok szkolnych zmagań nauczycieli i uczniów, ich wzajemne relacje, konflikty i próby nawiązania kontaktu, w trudnych realiach dzisiejszego świata.

Obraz ten bardzo bliski jest dokumentalnej stylistyce, zarówno w swojej narracji jak i już w samym procesie powstawania. Reżyser współpracę ze szkołą _zaczął już na rok przed rozpoczęciem zdjęć, obserwując swoich bohaterów bardzo wnikliwie i spędzając z nimi bardzo dużo czasu.
Bilety w cenie 12 złotych (dla członków Akademii Filmowej sześć złotych) do nabycia w kasie kina.
07.12.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |