A dębów przybywa...

Kwiecień smutno i tragicznie wpisuje się w historię Polski, a Dęby Pamięci wyrastają w każdym niemal zakątku kraju. Pamięci o zbrodni sprzed siedemdziesięciu lat i pamięci o niepamięci lat późniejszych. 13 kwietnia odbędzie się Dzień Katyński w Przyborowie.

Zespół Szkół w Przyborowie, Zespół Szkół w Borzęcinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie zapraszają na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego „Dzień pamięci ofiar Katynia - Dzień Katyński w Przyborowie”, które odbędą się we wtorek, 13 kwietnia. Patronat nad obchodami objął Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin oraz Czesław Małek, przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie.
- Organizowana przez nas wspólnie z zespołami szkół impreza patriotyczna jest elementem kultywowania pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej. Chcemy przybliżyć sylwetkę pochodzącego właśnie z Przyborowa Przodownika Michała Dziadowca urodzonego w 1898 roku, zamordowanego w Miednoje w 1940 roku – mówi Piotr Kaniaz borzęcińskiego GOK.
Obchody rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym w Przyborowie w intencji osób zamordowanych w Katyniu. Miejscem dalszych uroczystości będzie hala sportowa Zespołu Szkół w Przyborowie. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa katyńska złożona z prac plastycznych przygotowanych przez uczniów gimnazjów z gminy Borzęcin. Ostatnim elementem uroczystości będzie posadzenie okolicznościowego „Dębu Pamięci Ofiar Katynia” przed budynkiem Zespołu Szkół w Przyborowie. Dokonają tego przedstawiciele rodziny Michała Dziadowca oraz uczniowie Zespołu Szkół w Przyborowie.
- Organizując obchody chcemy zachować w pamięci bohaterów służb mundurowych skrytobójczo mordowanych strzałem w tył głowy, przypomnieć ten okrutny mord dokonany na polskiej inteligencji. Sadząc dąb katyński po raz trzeci wpisujemy się w ogólnopolską akcję ”KATYŃ... ocalić od zapomnienia” odbywającą się pod patronatem prezydenta RP i polegającą na posadzenia 21.473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej – komentuje dyrektor Kania.
Dla uczniów gimnazjum zaplanowano także projekcję filmu dokumentalnego z obchodów I Dnia Katyńskiego w Borzęcinie przybliżającego sylwetkę Józefa Piękosza - jeńca obozu w Ostaszkowie, rozstrzelanego przez NKWD, spoczywającego w grobach w Miednoje.



Michał Dziadowiec – Starszy posterunkowy Policji Państwowej. Syn Stanisława i Karoliny urodzony 02 października 1898 roku w Przyborowie, rozstrzelany w kwietniu 1940 roku w Twerze.

Od 1923 roku służył w Policji Państwowej na posterunku w Bochni skąd 8 września 1939 roku uciekł na wschód. Tam trafił do niewoli sowieckiej i obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Rozstrzelany przez NKWD w Twerze na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKPB z 5 marca 1940 roku. Pogrzebany w masowych mogiłach w Miednoje.

9 listopada 2007 roku, w trakcie uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej „Katyń – Pamiętamy”, które miały miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 października 2007 roku mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. Za życia odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 oraz Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę w Policji. Pracował jako pisarz w kancelarii policji.
09.04.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |