Ocalić od zapomnienia

Stojąc przed tą tablicą pomyślmy o kolejnych 96 osobach ,które poniosły śmierć w katastrofie lotniczej 10 kwietnia br. udając sią na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej - tak m.in. mówił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, która w tym roku dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Katyń...ocalić od zapomnienia”. Kolejne Dęby Katyńskie rosną w Dąbrowie Tarnowskiej.

21 473 dęby. Jeden dąb, to jedno nazwisko z listy Polaków zamordowanych przez NKWD na Wschodzie w 1940 roku. Na liście figurują nazwiska siedmiu mieszkańców Ziemi Dąbrowskiej. I tak do drzew które już rosną ku pamięci, dołączyły te posadzone 13 kwietnia w Dąbrowie Tarnowskiej, która w tym roku włączyła się w ogólnopolską akcję „Katyń...ocalić od zapomnienia”. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Parafiada, a patronat honorowy objął w 2009 roku Prezydent Lech Kaczyński.
Dąbrowska uroczystość odbyła się 13 kwietnia, w Światowym Dniu Ofiar Katynia ustanowionym przez Sejm RP w 2007 roku. Punktualnie o godz.12.00 delegacje samorządów, szkół, policji, stowarzyszeń i instytucji oraz osoby prywatne spotkały się przy „Tablicy Katyńskiej" wmurowanej na frontowej ścianie kaplicy cmentarnej.

- Zebraliśmy się w tym miejscu po to, by w szczególny, godny sposób oddać hołd prawie 22 tysiącom polskich męczenników zamordowanych przez NKWD na Wschodzie w 1940 roku. Do pamięci i modlitwy zobowiązuje nas ofiara, jaką przyszło im złożyć z dala od ukochanej Ojczyzny. Na tej liście znajduje się siedmiu naszych mieszkańców - najlepszych synów tej ziemi. Stojąc przed tą tablicą pomyślmy o kolejnych 96 osobach ,które poniosły śmierć w katastrofie lotniczej 10 kwietnia udając się na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej". Na tej liście jest Pan Prezydent RP Prof. Lech Kaczyński z małżonką, oraz bardzo wiele osób zasłużonych w służbie państwu. Nasza pamięć o ofiarach stanowi wyraz społecznej solidarności, wrażliwości na wartości narodowe oraz jednostkowe ludzkie – mówił w powitaniu Stanisław Początek, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Burmistrz nawiązał także do historii zbrodni katyńskiej, wspomniał prałata Zdzisława Peszkowskiego - kapelana Rodzin Katyńskich, który w listopadzie 2001 roku był w Dąbrowie Tarnowskiej i modlił się za bohaterów, których nazwiska są wyryte na tablicy. Po przemówieniu burmistrza, kilkoma refleksjami podzielił się starosta Wiesław Krajewski, modlitwę w intencji pomordowanych na Wschodzie oraz w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, poprowadził ksiądz prałat Stanisław Cyran - proboszcz dąbrowskiej parafii. Przybyłe delegacje złożyły przed tablicą wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Organizatorom uroczystości podziękowała Danuta Kawa - wielce ceniona emerytowana polonista z dąbrowskiego Liceum Ogólnokształcącego, która jest córką aspiranta policji państwowej, zamordowanego w Katyniu.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Gimnazjum Nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego, gdzie wyświetlono krótki film historyczny o Katyniu, a uczniowie zaprezentowali program patriotyczny, po którym Iwona Wrzoskiewicz-Słonka dyrektor gimnazjum zaprosiła uczestników do wzięcia udziału w uroczystym posadzeniu sześciu „dębów pamięci" na terenie szkolnym. Sześciu, bo dąb pamięci Stanisława Jurasa został zasadzony w 2009 roku w Tarnowie przez IV Liceum Ogólnokształcące. Trzy z dębów posadzone zostały przez członków rodzin:
Dąb pamięci Albina Basisty zasadziły córki Danuta Kawa i Stanisława Podosek.
Dąb pamięci Władysława Zygmunta Śliskiego zasadził bratanek Mieczysław Śliski.
Dąb pamięci Leszka Szpaka zasadziła Joanna Polońska.

Kolejne trzy drzewka posadzili w imieniu rodzin Iwona Wrzoskiewicz-Słonka - Dyrektor Gimnazjum Nr 2, Stanisław Początek - Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej i Wiesław Krajewski - Starosta Dąbrowski.
Każdy z posadzonych dębów posiada specjalny certyfikat podpisany przez Ojca Józefa Jońca, Prezesa Stowarzyszenia Parafiada, który podobnie jak patron akcji Prezydent Lech Kaczyński, zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.



14.04.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |