Będzie rok generała Bema w Tarnowie

Tarnowscy radni podjęli 18 grudnia uchwałę o ustanowieniu roku 2009 w Tarnowie Rokiem Generała Józefa Bema. W przyszłym roku przypada 80 rocznica sprowadzenia do rodzinnego miasta prochów generała oraz 215 rocznica urodzin Józefa Bema. Inicjatorami Roku Bema w Tarnowie są harcerze zrzeszeni w tarnowskim Hufcu Związku Harcerstwa Polskiego, noszącego imię Józefa Bema.

Rok 2009 będzie w Tarnowie Rokiem Generała Józefa Bema. Inicjatywę harcerzy, członków tarnowskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Józefa Bema poparli radni podczas sesji w dniu 18 grudnia.
30 czerwca przyszłego roku minie 80 rocznica sprowadzenia do Tarnowa prochów generała Bema. Było to wówczas wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, transmitowane m.in. na antenie polskiego radia.
Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała zapewnia, że imprezy i uroczystości z okazji Roku Józefa Bema odbywać się będą przez cały rok, włączą się w nie zarówno harcerze tarnowskiego Hufca, jak i Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier, czy Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowie, której również patronuje Józef Bem.
Władze Tarnowa zamierzają zaprosić w przyszłym roku do miasta przedstawicieli wszystkich miast partnerskich z terenu Węgier, a także zadbać o poprawę estetyki miejsc związanych z postacią generała – Mauzoleum w Parku Strzeleckim, Pomnika przy ulicy Wałowej, Bramy Seklerskiej, popiersia Poeteffiego, czy domu stojącego w miejscu, gdzie kiedyś stał dom rodziców Józefa Bema.
18.12.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |