Debata o tarnowskiej służbie zdrowia

„Kierunki rozwoju lecznictwa otwartego i zamkniętego w Tarnowie na lata 2010-2015” były tematem dyskusji członków Rady Miejskiej w Tarnowie podczas sesji 24 czerwca. Plany samorządu przewidują m.in. prywatyzację Mościckiego Centrum Medycznego, przekształcenie Zespołu Przychodni Specjalistycznych w spółkę oraz – w dłuższej perspektywie – podjęcie podobnych działań w Szpitalu specjalistycznym im. E. Szczeklika.

Na temat przyszłości przyszłości i rozwoju lecznictwa w Tarnowie dyskutowali radni podczas sesji 24 czerwca. Od dziesięciu lat na rynku usług medycznych w całym kraju zachodzą zmiany systemowe. Dokonały się one również w Tarnowie - przychodnie rejonowe przekształciły się w prywatne placówki medyczne, powstały nowe prywatne podmioty, liczba placówek podstawowej opieki medycznej wzrosła z 6 do 12. Obecnie ponad 80 % porad udzielanych jest w placówkach sprywatyzowanych. W lecznictwie specjalistycznym jest podobnie – liczba placówek wzrosła z 12 do 25, liczba porad zwiększyła się o 30%. Tarnowski samorząd jest organem założycielskim dla trzech placówek służby zdrowia – Mościckiego Centrum Medycznego, Zespołu Przychodni Specjalistycznych oraz Szpitala im. E. Szczeklika.
W najbliższej przyszłości sprywatyzowane zostać ma Mościckie Centrum Medyczne. Pracownicy opowiedzieli się za takim rozwiązaniem w drodze referendum. Za przekształceniem opowiedziało się prawie 90 % głosujących. Świadczone przez tę przychodnię usługi byłyby refundowane przez NFZ, a samorząd zachowa pełną kontrolę nad majątkiem przychodni.
W przypadku Zespołu Przychodni Specjalistycznych planowane jest utworzenie w przyszłości spółki komunalnej z całkowitym udziałem Gminy Miasta Tarnowa.
W lecznictwie szpitalnym do właściwego zabezpieczenia potrzeb brakuje prawie 400 łóżek. Sytuację poprawi planowana budowa dwóch pawilonów – Regionalnego Centrum Psychiatrycznego przy „nowym” szpitalu oraz Regionalnego Centrum Kardiologii przy „starym” szpitalu. Obiekty te powinny powstać w perspektywie 4-5 lat.
W tym jeszcze roku powstanie nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy na bazie pomieszczeń Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Szpitalnej. Uruchomionych tu zostanie 33 łóżka opieki długoterminowej. Pozwoli to rozwiązać deficyt miejsc w tarnowskich szpitalach oraz zwiększyć liczbę łóżek w oddziałach onkologicznym, pulmonologicznym oraz internistycznych.
Nie jest przewidywana prywatyzacja Szpitala Specjalistycznego im. E.Szczeklika. Obecne władze Tarnowa przychylają się do projektu przekształcenia tej placówki w perspektywie kilku lat w spółkę komunalną.
25.06.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |