Ostatni akcent Roku Kwiatkowskiego

30 grudnia złożeniem kwiatów na grobie Eugeniusza Kwiatkowskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie kończą się obchody Roku Eugeniusza Kwiatkowskiego, obchodzonego w Tarnowie w związku z przypadającą w tym roku 120 rocznicą urodzin tego polskiego polityka, na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku mieszkańca Tarnowa i dyrektora Państwowej Fabryki Związków Azotowych.

Rok 2008 jest w Tarnowie Rokiem Eugeniusza Kwiatkowskiego w związku ze 120 rocznica jego urodzin. Ten wybitny polityk, minister i wicepremier, był w pierwszej połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku mieszkańcem Tarnowa i dyrektorem Państwowej Fabryki Związków Azotowych. Rada Miejska w Tarnowie podjęła uchwałę w tej sprawie w grudniu ubiegłego roku, a w ciągu minionych 12 miesięcy odbyło się w mieście kilka przedsięwzięć przypominających postać Eugeniusza Kwiatkowskiego, m.in. konkursy dla uczniów szkół, zawody kolarskie, Olimpiada EuGeniuszy. Wydana została także książka i zorganizowano pokaz filmów o E. Kwiatkowskim. Obok lokalnego samorządu współorganizatorami obchodów było Towarzystwo Przyjaciół Mościc i szkoła, której patronem jest były wicepremier polskiego rządu. Gościem inauguracji tarnowskich obchodów była Julita Maciejewicz – Ryś, wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego.

30 grudnia symbolicznym podsumowaniem Roku Eugeniusza Kwiatkowskiego będzie złożenie kwiatów na grobie byłego dyrektora Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie, znajdującym się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

29.12.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |