W Złotej Setce Samorządów

Ogłoszono wyniki prestiżowego Rankingu Samorządów dziennika Rzeczpospolita 2010. Gmina Borzęcin sklasyfikowana została w „złotej setce” samorządów, stając się laureatem kategorii „Najlepsza Gmina Wiejska”. Z gmin wiejskich regionu tarnowskiego w setce sklasyfikowane zostały jeszcze gminy: Szerzyny, Tarnów i Mędrzechów.

Ranking dziennika „Rzeczpospolita” honoruje samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia, przy jednoczesnym zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Prowadzony jest w dwóch etapach. W pierwszym w oparciu o dane Ministerstwa Finansów wybiera się miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały finansami w latach 2006 – 2009 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Pod uwagę brane są m.in.: dynamika wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2006 – 2009, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2007 – 2009, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2006 – 2009, dynamika wzrostu dochodów własnych w latach 2006 – 2009, relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2006 – 2009, dynamika wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w wybranych działach w poszczególnych latach 2006 – 2009. Spośród wszystkich samorządów w Polsce, metodą selekcji wybiera się do drugiego etapu samorządy, które najlepiej odpowiadają przyjętym kryteriom. Zakwalifikowane do drugiego etapu samorządy otrzymują ankietę, która pomaga w ostatecznym wyborze najlepszych.
Nad wyborem najlepszych samorządów w Polsce, czuwa niezależna kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujący z samorządami. W tym roku do udziału w jej pracach zaproszono prof. Michała Kuleszę, głównego architekta reformy samorządowej i wiceministra Krzysztofa Hetmana, który w resorcie rozwoju regionalnego dba o to, by unijne środki trafiały do inwestujących samorządów. Z baz danych tego resortu (a także resortu finansów) kapituła korzysta, wybierając samorządy, które wygrywają pod względem wykorzystania środków pochodzących z kasy unijnej. Z kolei bazy samego resortu finansów na temat finansów jednostek samorządu terytorialnego są ważnym elementem wyłaniania najlepszych miast i gmin w głównym rankingu. W kapitule są także osoby, które samorządami i samorządnością zajmują się od wielu lat, przedstawiciele związków samorządów i organizacji samorządowych – Związku Miast Polskich, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Związku Gmin Wiejskich RP.
11.08.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |