Podziękowali za plony

Burza z piorunami i ulewnie padający deszcz i nie przeszkodziły licznie zgromadzonym mieszkańcom Gminy Tarnów oraz okolicznych miejscowości w dobrej zabawie podczas dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w niedzielę, 15 sierpnia w Zgłobicach.

Obchody dożynek Gminy Tarnów rozpoczęły się uroczystą mszą świętą dziękczynną odprawioną w zgłobickim kościele, której w asyście kapłanów z terenu Gminy Tarnów przewodniczył ksiądz Andrzej Mikulski. O oprawę liturgiczną zadbali natomiast gminni samorządowcy oraz gościnnie poseł Józef Rojek.
Bezpośrednio po mszy świętej w korowodzie jej uczestnicy udali się na teren boiska LKS Zgłobice, gdzie odbyła się druga część dożynkowej uroczystości. Włodarz Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł w okolicznościowym przemówieniu wymienił liczne powody, dla których gminne święto plonów zostało zorganizowane w dniu religijnego święta Matki Bożej Zielnej, w dziewięćdziesiątą rocznicę „Cudu nad Wisłą” i niemal w przeddzień trzydziestej rocznicy powstania „Solidarności”. - Niech to nasze święto dziękczynienia za tegoroczne plony będzie również połączone z dziękczynieniem za minione lata naszego samorządu – mówił także Grzegorz Kozioł. Wójt zwrócił również uwagę na doświadczenia powodzi i podkreślał, że była ona powodem wątpliwości, czy dożynki w ogóle powinny zostać zorganizowane. - Czy składać dziękczynienie powinniśmy tylko wtedy, kiedy jest nam dobrze, a kiedy jest źle, to już nie powinniśmy dziękować? Wręcz przeciwnie. Dlatego dziś w atmosferze radości i zabawy chcemy być jak najbardziej solidarni z tymi, których doświadczyła klęska powodzi i organizujemy zbiórkę publiczną na ich rzecz. Proszę was o ofiarność – apelował Grzegorz Kozioł, witając w ostatniej części swego wystąpienia zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m. in. poseł Józef Rojek, wicewojewoda Stanisław Sorys, wicemarszałek Roman Ciepiela, członkowie zarządu Powiatu Tarnowskiego Mirosław Banach i Adam Szpak, wójtowie – Stanisław Wolak z Lisiej Góry i Józef Gądek ze Skrzyszowa.
Prezes Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Zielony Pierścień Tarnowa” Adam Flaga mówił o możliwości aplikowania za pośrednictwem tego stowarzyszenia o środki unijne.
Następnie miał miejsce obrzęd dożynkowy w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej, w którego finale chleb wypieczony z tegorocznej mąki Starostowie Dożynek Grzegorz Tadel i Marta Kozioł – wręczyli Wójtowi Gminy Tarnów, a ten – dziękując, złożył równocześnie obietnicę, że chleb ten będzie dzielił sprawiedliwie pomiędzy mieszkańców gminnej społeczności.
A potem była już tylko zabawa. Rozstrzygnięto konkurs wieńca dożynkowego, w którym w kategorii wieńca tradycyjnego pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez mieszkańców Nowodworza, a w kategorii wieńca współczesnego – wieniec z Łękawki. Na uczestników dożynek czekały także liczne atrakcje gastronomiczne, stoiska z produktami regionalnymi czy stoiska wystawowe sponsorów, których było ponad sześćdziesięciu. Nie zabrakło także motocyklistów z „Watahy”. Wiele działo się również na scenie. Wystąpił na niej zespół „Nieczajnianie”, któremu towarzyszyła kapela ludowa „Dąbrowiacy”. Dużą dawkę humoru wniósł także kabaret Derkacz. Śpiewane przez artystów z Derkacza piosenki w rytmie disco-polo rozbawiły zarówno młodszych, jak i starszych uczestników zabawy. Sporo emocji wywołał występ młodych tancerzy ze szkoły tańca SHIVA oraz losowanie cennych nagród, z nagrodą główną – laptopem ufundowanym przez gminy samorząd.
Tuż przed dwudziestą na scenie pojawiła się z rewelacyjnym koncertem Maryla Rodowicz. Swym występem, który rozpoczął się w strugach ulewnego deszczu gwiazda zadowoliła chyba wszystkie obecne na placu pokolenia i po raz kolejny udowodniła, że jest prawdziwą pierwszą damą polskiej piosenki. Po zakończeniu trwającego blisko dwie godziny koncertu artystka pozostała do dyspozycji swoich fanów, podpisując zakupione przez nich płyty.
Dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna, która dzięki sprzyjającej już pogodzie trwała do późnych godzin nocnych.
16.08.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |