Czwarte miejsce i rekord Polski Edyty Ropek

W piątej edycji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej Edyta Ropek wywalczyła wysokie czwarte miejsce. Tarnowianka ustanowiła także nowy rekord Polski kobiet na dystansie 15 metrów.

20 sierpnia w chińskim Xining odbyła się piąta tegoroczna edycja Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Polskę reprezentowała zawodniczka MKS Tarnovia Edyta Ropek. Tarnowianka spisała się na tych zawodach bardzo dobrze, zajmując czwartą lokatę. W eliminacjach uzyskała drugi czas, co zapewniło jej dobre rozstawienie w finałowej ósemce. W ćwierćfinale Polka zmierzyła się z Rosjanką Olgą Evstigniewą, wygrywając ten pojedynek. W półfinale Edyta Ropek zmierzyła się z kolejną Rosjanką, Ksenią Aleksiewą. Niestety, podczas biegu tarnowianka popełniła niewielki błąd i przegrała tę rywalizację. W biegu o brązowy medal Polka zmierzyła się z aktualną mistrzynią świata, Chinką Cuilian He. Był to najszybszy bieg tych zawodów w zmaganiach kobiet, Chince udało się zejść poniżej magicznej dziesiątki i uzyskać czas 9,8 sekundy, Edyta Ropek również pobiegła znakomicie ustanawiając swój nowy życiowy rekord na 10,29 s., który jest równocześnie najlepszym czasem wśród polskich zawodniczek. Poprzedni rekord to 10,57 s. Zwyciężyła ostatecznie Rosjanka Julia Lewoczkina, drugie miejsce wywalczyła Ksenia Aleksiewa, trzecia była Cuilian He. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Rosjanin Sergiej Abrakmanow przed Chińczykiem Yuhang Zhang i Rosjaninem Jewgienim Wajczekowskim. - Jestem zadowolona z uzyskanego wyniku, udało mi się pobiec dobrze w eliminacjach, w biegu z Ksenią popełniłam błąd, natomiast w biegu z Chinką pobiegłam precyzyjnie i udało mi się poprawić życiowy rekord. Teraz koncentruję się na starcie w Korei – mówiła po zawodach tarnowianka.
Edyta Ropek utrzymuje się na drugim miejscu w rywalizacji Pucharu Świata 2010. Prowadzi Rosjanka Julia Lewoczkina, trzecia jest inna Rosjanka Ksenia Aleksiewa. - Wciąż mamy szansę na puchar, przed nami dwie decydujące edycje. Wzorem ubiegłych lat, wiemy, że nic nie jest jeszcze przesądzone. Edyta zwyciężała puchar właśnie na finiszu, podczas finałowych edycji, w 2008 roku w Moskwie i w 2009 roku w Daone – mówi trener Arkadiusz Kamiński, który w najbliższą środę leci do Korei by wesprzeć start Edyty.
Kolejne, przedostatnie zawody odbędą się w południowokoreańskim Chuncheon w dniach 28-30 sierpnia. Finałowa edycja rozegrana zostanie w Chinach, w Huaiji 29 i 30 października.