48 godzin bez przerwy

„Polacy z pogardą śmierci bronią przedmościa Biskupice - Radłów. Ich armaty pancerne trafiają w nasze czołgi z najbliższej odległości. Ich piechurzy wrzucają w otwory czołgów granaty ręczne oraz wskakują nawet na czołgi z wiązkami granatów w ręku” – tak trwającą 48 godzin bitwę wspominał uczestnik walk Franz Joseph Strauss. 5 września odbędą się uroczyste obchody 71 rocznicy Bitwy Radłowskiej.

Starosta Tarnowski Mieczysław Kras i Burmistrz Radłowa Zbigniew Kowalski zapraszają na obchody 71. rocznicy Bitwy Radłowskiej, które odbędą się w Radłowie 5 września. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara oraz Dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego Gen. bryg. Jerzy Biziewski.
Bitwa Radłowska była jedną z największych batalii wojny polsko-niemieckiej we wrześniu 1939 roku w Małopolsce. Kiedy kapitulowała bohaterska załoga Westerplatte,
a wróg zbliżał się do Warszawy, wzdłuż linii rzek Dunajca i Nidy w Radłowie, Biskupicach Radłowskich i Woli Radłowskiej, w dniach 7 i 8 września rozegrały się walki, które trwały 48 godzin baz przerwy. Niemieckie dywizje pancerne które wdarły się na ziemię krakowską ze Słowacji, zepchnęły wojsko polskie z szosy Kraków - Tarnów - Rzeszów , zmuszając je do szukania ciężkich przepraw przez Dunajec w kierunku Radłowa - Żabna - Dąbrowy - Szczucina - Mielca. Cofający się żołnierze mieli przed sobą tylko jeden drewniany most w Biskupicach Radłowskich. Przemarsz przez most przebiegał spokojnie do czasu, gdy do Radłowa niespodziewanie wtargnęli Niemcy. Wkrótce nastąpiło silne uderzenie niemieckie wsparte czołgami, które pociskami świetlnymi wzniecały nieustanne pożary. Podchodzący właśnie do przeprawy 3 batalion 28 pułku piechoty podjął rozpaczliwą walkę. Most wyleciał w powietrze, a Niemy zaczęli ustępować. Polacy najpierw wypchnęli ich z Woli Radłowskiej, a następnie, dzięki celnemu ogniowi artylerii opanowali Radłów. Uczestnik walk Franz Joseph Strauss we wspomnieniowej książce „Friedens und kriegserlebnisse einer generation" pisał z podziwem - Polacy z pogardą śmierci bronią przedmościa Biskupice - Radłów. Ich armaty pancerne trafiają w nasze czołgi z najbliższej odległości. Ich piechurzy wrzucają w otwory czołgów granaty ręczne oraz wskakują nawet na czołgi z wiązkami granatów w ręku.
W bitwie z niemieckimi wojskami pancerno-zmotoryzowanymi poległo prawdopodobnie 243 żołnierzy polskich, a około 700 zostało rannych. W bitwie uczestniczyły oddziały wchodzące w skład 6. Dywizji Piechoty generała Bernarda Monda oraz 21. Dywizji Piechoty Górskiej generała Józefa Kustronia (Grupa Operacyjna „Boruta”), ze składu Armii „Kraków”. Według szacunkowych danych straty strony niemieckiej wynosiły ponad setkę poległych żołnierzy. Niemieckie raporty podawały liczbę 51 zabitych, 18 zaginionych
i 93 rannych.

Program uroczystości:
13:30 – Rynek
- wymarsz Kompanii Honorowej WP, orkiestry dętej, pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na plac przed Pomnikiem Bohaterów Września 1939 r.
- odśpiewanie „Roty” i oddanie hołdu poległym żołnierzom – obrońcom radłowskiej szkoły
14:00 – Cmentarz parafialny w Radłowie
- Msza święta w intencji żołnierzy, uczestników bitwy radłowskiej i ich rodzin
- uroczystości oficjalne 71. rocznicy bitwy radłowskiej
- hymn państwowy
- wystąpienia okolicznościowe
- apel poległych i salwa honorowa
- złożenie wieńców i wiązanek
15:45 – Plac Przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych
- otwarcie wystawy planszowej „Śladami Września. Garnizon Tarnów” wraz z ekspozycją poświęconą pierwszej rekonstrukcji bitwy radłowskiej (wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Starostwo Powiatowe w Tarnowie)
- prezentacja ekwipunku żołnierzy Września 1939 r.
- żołnierska grochówka
04.09.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |