Na lewicy następuje ewolucyjna zmiana pokoleniowa

Rozmowa z Grzegorzem Napieralskim, prezesem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poparł Pan w Tarnowie Jakuba Kwaśnego jako kandydata na prezydenta miasta. Czy to oznacza, że Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie teraz stawiał na młodość?
Wielu młodych kandydatów w całej Polsce wystawiamy w najbliższych wyborach samorządowych. Na lewicy następuje zmiana pokoleniowa, ale jest to zmiana ewolucyjna. Jakub Kwaśny jest jedną z tych osób, która rozwija się w polityce bardzo dynamicznie. Jest kandydatem na prezydenta Tarnowa i to dobrze. Wiele osób mówiło mi, nawet podczas dzisiejszego spotkania, że „Kubie się chce”. To bardzo duża zaleta, oprócz oczywiście doświadczenia samorządowego.

Same chęci to jednak trochę mało, by zostać prezydentem miasta
Same chęci oczywiście nie wystarczą, dlatego mówię także o doświadczeniu. Proszę zwrócić uwagę, jak wcześnie Jakub Kwaśny rozpoczął polityczną aktywność. Dostrzegam taką tendencję w Europie – młodzi ludzie bardzo wcześnie wchodzą w politykę. W Polsce jest podobnie, bardzo wielu i coraz więcej młodych ludzi zostaje parlamentarzystami, szefami kancelarii, nawet ministrami. Tak samo jest w samorządzie, ale jeszcze raz powiem, że młody wiek i dobre chęci to nie jedyne zalety naszego kandydata w Tarnowie. Cztery lata temu Jakub Kwaśny pokazał, że potrafi być skuteczny – startował w wyborach do Rady Miejskiej, nie był pierwszy na liście kandydatów, a mimo to został radnym. Dzisiaj, kiedy czytamy jego sprawozdanie z czteroletniej pracy, widać, że doświadczenie samorządowe to kolejny atut. Jako radny spoglądał na miasto, na jego budżet nie od strony władzy, ale opozycji. Dlatego dokładnie wie co trzeba zrobić, aby Tarnów miał się lepiej.

Jeśli rozmawiamy o młodych kandydatach – czy żałuje Pan, że Bartosz Arłukowicz nie wystartuje w Szczecinie?
To jego decyzja. Nie chcę jej komentować, choć szczerze przyznam, że żałuje, iż nie wystartuje on w wyborach samorządowych, bo byłby dobrym prezydentem. Ja na jego
miejscu na pewno bym startował.

Mówił Pan, że lewica się zmienia, że musi odpowiadać na wyzwania nowych czasów. Na jakim etapie ten proces jest obecnie?
Sądzę, że największy kryzys jest już za nami. Trwa powolny ale systematyczny proces odbudowy partii, jej wizerunku, zmiany kadry, programu i sposobu rozłożenia akcentów. Świat się zmienia, my także musimy dostosować się do nowych realiów. Wynik w wyborach prezydenckich pokazał, że obraliśmy słuszną drogę, ale na pewno nie jest to droga ekspresowa.

Niedawno jeden z kandydatów Sojuszu powiedział, że jeśli zostanie prezydentem miasta zakończy z tradycją święcenia wszystkich miejskich obiektów. Czy to jest rzeczywisty problem?
Myślę, że granica, która dzieli sferę prywatną od spraw państwowych została w Polsce przekroczona i zamazana. Stało się tak przede wszystkim za sprawą polityków prawicy, którzy wykorzystywali hierarchów do celów politycznych. Pewne standardy zostały przekroczone. Obecnie – niestety - w wielu szkołach rok szkolny rozpoczyna się od mszy świętej. Tymczasem w gronie uczniów tych szkół są zarówno wierzący, jak i niewierzący, czy osoby innego wyznania niż rzymsko-katolickie.

Czy SLD zaproponuje formalnie wyprowadzenie religii ze szkół?
Najpierw chcemy na ten temat debatować, później składać propozycje. Chcemy, aby dokonano wcześniej uzgodnień, aby nie uczyniono z tego tematu kolejnej batalii politycznej. Rozmawiajmy, jesteśmy na taki dialog przygotowani, chcemy, by był to dialag na temat konkretnych propozycji. Martwi nas np., że lekcja religii nie jest ani na początku zajęć, ani na końcu, jest opłacana z budżetu państwa, co kosztuje pół miliarda złotych, a nie ma pieniędzy na wyposażenie pracowni komputerowych w szkołach. Konsekwentnie jako lewica na ten temat mówimy, a to co działo się w sprawie krzyża przed pałacem prezydenckim wręcz zmusza już do odbycia takiej rozmowy.

Czy czeka nas zatem społeczna kampania w stylu Tadeusza Boya-Żeleńskiego sprzed lat kilkudziesięciu?
Czy taka sama jak kilkadziesiąt lat temu – nie wiem. Ale na pewno społeczna debata nas czeka. Powinniśmy porozmawiać o sobie. O nas, o naszym wychowaniu, przygotowaniu do życia. Chcemy wrócić do pomysłu wprowadzenia do szkół wychowania seksualnego. Nie jestem przywiązany do tej nazwy, ale taka lekcja powinna się w programie znaleźć. Byłyby to zajęcia poświęcone nie tyle sprawom seksu, ile przygotowaniu do tego, co może młodego człowieka w życiu spotkać. Zajęcia prowadzone z psychologami, filozofami, etykami i także lekarzami.

Podczas otwartego spotkania w Tarnowie powiedział Pan, że w Europie pewne standardy nie podlegają debacie publicznej. Powinniśmy zazdrościć Europie?
Proszę zauważyć, że we Francji, Anglii, innych krajach Europy kwestie dotyczące religii nie są sprawą publiczną. Kto chce wierzyć – wierzy, kto chce chodzić do kościoła – chodzi. U nas Kościół stał się elementem polityki i debaty publicznej. Nie tylko ja o tym mówię, bo nawet posłowie Platformy Obywatelskiej, kreujący się na polityków nowoczesnych, piszą list do proboszczów, w którym apelują o poparcie dla siebie. Ten karykaturalny list pokazuje jak Kościół mocno wszedł do życia publicznego. To należy zmienić w Polsce.

Zakłada Pan zmianę również ustawy aborcyjnej?
Ta ustawa musi być zmieniona i wcale nie dlatego, że lewica o tym mówi. Dziś mamy w Polsce największe na świecie podziemie aborcyjne. Mamy choroby i zgony związane z nielegalnym przerywaniem ciąż. O tym nikt nie mówi. Istniejące obecnie rozwiązania ustawowe są często negowane także przez lekarzy.

A czy Pan jest człowiekiem religijnym?
Takich właśnie pytań chce uniknąć. O tym właśnie mówię, by nie zadawać politykom pytań typu: czy chodzi pan do kościoła, czy pośle pan dzieci na lekcje religii? Nas to w ogóle nie powinno interesować. Mnie nie interesuje, czy ktoś jest prawosławny, czy wyznania rzymsko-katolickiego, czy niewierzący.

Ubolewa Pan nad rozłamem w Prawie i Sprawiedliwości oraz zawieszeniem Elżbiety Jakubiak?
PiS to autonomiczna partia, więc robi co chce, natomiast sytuacja z panią Jakubiak mnie zaskoczyła. Nie widziałem w zachowaniach pani poseł żadnych agresywnych elementów, tak jak w przypadku posła Migalskiego. On był bardziej dosadny, a ponadto wypowiadał się na forach internetowych, a nie na posiedzeniach partii. Rozumiem, że w takiej sytuacji partia reaguje. Ale w przypadku pani Jakubiak jestem zdziwiony taką reakcją, choć jeszcze raz zastrzegam, że nie wnikam w wewnętrzne sprawy tej partii.

Panuje opinia, że w Polsce spór polityczny toczy się nie o coś, ale przeciw czemuś. Czy wspólna konferencja prasowa przedstawicieli SLD, PSL i PO nie wpisuje się w ten model prowadzenia sporów?
Nie. Nie zwoływaliśmy konferencji, to było krótkie oświadczenie. Dobrze, że partie coś takiego wspólnie organizują. Relacje międzynarodowe buduje się bardzo długo, szczególnie z sąsiadami, z którymi dzieli nas bardzo trudna historia. Tak jest w przypadku i Niemiec i Rosji. Każdy ma prawo wygłaszać swoje poglądy, ale poglądy te muszą być poparte dowodami, szczególnie jeśli mówi o relacjach między państwami. Stąd nasza reakcja. Jarosław Kaczyński może wypowiadać swoje poglądy, ale nie powinien formułować sądów, które są nieprawdziwe.

Ale o tym, że możemy w przyszłości stracić suwerenność mówi nie tylko Jarosław Kaczyński.
Stwierdzenie, że nie jesteśmy wobec Niemiec i Rosji suwerenni to słowa, które jednak przekraczają pewne granice debaty publicznej.

Wróćmy na koniec do spraw lokalnych. Przyjechał Pan obejrzeć tereny zniszczone podczas powodzi. Jak znalazł Pan Małopolską w kilka miesięcy po klęsce żywiołowej?
Problemy się powtarzają. Administracja państwowa, zwłaszcza sztaby odpowiedzialne za usuwanie skutków powodzi nie działają dobrze. Wiem, że do poszkodowanych trafiła pierwsza pomoc, ale są problemy z jej rozliczaniem, z udzielaniem kolejnych form pomocy, która nie przychodzi na czas. Stąd moja wizyta. Wielu polityków było bardzo aktywnych na terenach powodziowych. Teraz, kiedy nie ma tam już kamer i dziennikarzy, nie ma też polityków. Tymczasem osobom poszkodowanym potrzebna jest cały czas pomoc. Wielu z nich nie ma szans wrócić na zimę do swoich domów, pozbawieni są pomocy psychologa. Chcemy być wśród tych ludzi, pytać o ich problemy, przygotować bardzo szczegółowy raport, tak, by można było dokonać konkretnych zmian ustawowych.
10.09.2010
Komentarze:
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
| | | |