Małopolski szlak martyrologii Romów

Wydawnictwo poświęcone miejscom martyrologii Romów na terenie Małopolski ukazało się nakładem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Autorem tekstu jest Adam Bartosz. Miejsca pamięci Romów w regionie tarnowskim odwiedzane są od kilkunastu lat przez Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów.

Bielcza, Borzęcin Dolny, Szczurowa, Żabno, to najważniejsze znane miejsca w regionie tarnowskim, które w okresie II wojny były miejscem martyrologii narodu romskiego. Przez kilka dziesięcioleci temat zagłady Romów w okresie ostatniej wojny znany był jedynie wąskiemu gronu historyków i osób zajmujących się problematyka romską. Pamięć o tej tragedii przywraca m.in. od lat Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizując Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów – kilkudniową wędrówkę do miejsc, w których polscy Romowie byli mordowani przez niemieckich okupantów.
W ostatnich dniach ukazał się nakładem Muzeum Okręgowego przewodnik turystyczny „Małopolski szlak martyrologii Romów”. Opisano w nim miejsca pamięci z regionu tarnowskiego, a także na terenie kraju – m.in. Bełżec, Łódź, Kędzierzyn-Koźle i Zakroczym. Najwięcej jednak zidentyfikowanych i upamiętnionych miejsc związanych z martyrologią Romów znajduje się na terenie Małopolski. - Połączenie na mapie Małopolski punktów związanych z zagładą Romów,pozwala na wytyczenie szczególnego rodzaju szlaku romskiej martyrologii. Punktami krańcowymi tego szlaku powinny być, z jednej strony oświęcimskie Muzeum Auschwitz-Birkenau, z drugiej zaś, tarnowskie Muzeum Etnograficzne, ze stałą wystawą poświęconą historii i kulturze Romów – napisał w przewodniku jego autor – Adam Bartosz, dyrektor tarnowskiego muzeum.
19.09.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |