„Cztery Talie Roku”

W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego tarnowski teatr w latach 2011-2013 przystąpi do realizacji projektu „Cztery Talie Roku”. Cały projekt będzie kosztował ponad dwa miliony złotych, z czego połowa to środki europejskie.

Blisko milion złotych otrzymał tarnowski teatr z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach projektu przewidziano organizację czterech imprez:
Talia bez barier - adresowana do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz dzieci i młodzieży pełnosprawnej. Przedmiotem „Talii bez barier” będzie organizacja warsztatów, w których uczestniczyć będą pary dzieci. W ramach każdego warsztatu wyłoniona zostanie para dzieci, które po zakończeniu warsztatów wystąpią we wspólnej prezentacji kończącej edycję.
Mała Talia – adresatami tej części projektu są dzieci. W projekcie na zasadzie współpracy uczestniczyć będą szkoły i przedszkola. Założono udział kilkuset osób z Tarnowa i z terenu okolicznych gmin. Każdy spektakl będzie przedstawiany w trybie objazdowym, ponadto dodatkowa prezentacja będzie mieć miejsca w teatrze i będzie to premiera teatru. Przedstawiciele szkół, przedszkoli i opiekunów zasiądą wraz z dziećmi w jury, które wybierze najlepszy spektakl. Wykonaniem statuetki zajmą się uczestnicy warsztatów plastycznych realizowanych przy uczestnictwie Liceum Sztuk Plastycznych.
Ogólnopolski Festiwal Komedii „Talia” – konkurs różnorodnych gatunków i form spektakli komediowych. Spośród zgłoszonych i rekomendowanych przez członków komisji selekcyjnej spektakli, dokonany zostanie wybór. Ponadto prezentowana będzie spektakl premierowy tarnowskiego teatru oraz spektakl międzynarodowy. Spektakle konkursowe oceni jury. Imprezę zakończy gala finałowa.
Talia – Korzenie – w ramach ostatniego wydarzenia przeprowadzony zostanie przegląd zespołów amatorskich o charakterze regionalnym. Planowana jest selekcja grup i indywidualnych wykonawców podczas przeglądów i konkursów o zasięgu regionalnym. Osiem najlepszych zespołów i indywidualnych wykonawców zostanie zakwalifikowanych do udziału w festiwalu „Talia – Korzenie”, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia. Jury dokona wyboru dwóch zespołów lub indywidualnych wykonawców do udziału we wspólnej produkcji końcowej .
- Chcę serdecznie podziękować marszałkowi Romanowi Ciepieli. Dzięki dobrej zespołowej pracy udało się stworzyć ciekawy projekt i dostać na niego dotację. Nie udałoby się zapewnić płynności finansowej tak dużego projektu, bez deklaracji o wsparciu ze strony prezydenta Ryszarda Ścigały. Czeka nas ogrom pracy, ale lubię takie duże wyzwania – mówi Edward Żentara, dyrektor teatru.
Cztery wydarzenia będą realizowane w dwóch edycjach – w roku 2011 i 2012. Założeniem jest wyłonienie zwycięzców w łącznej liczbie około 72 osób. Osoby te wraz z profesjonalnymi twórcami przygotują wspólną produkcję w roku 2013. Łącznie odbędzie się dziewięć dużych imprez kulturalnych - w każdym roku po cztery wyżej wymienione oraz wspólna produkcja w roku 2013. W ramach tych wydarzeń odbędzie się 79 mniejszych warsztatów, spektakli, prezentacji czy wystaw.
Partnerami Projektu są: Gmina Miasta Tarnowa, którego obowiązki w zakresie realizacji Projektu wykonywać będą Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie, Pałac Młodzieży w Tarnowie, Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi ponad dwa miliony złotych, z czego 998 tysięcy stanowi dofinansowanie ze środków europejskich.
22.09.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |