„Tischner – życie w opowieściach”

15 stycznia w kinie „Marzenie” odbędzie się pierwsza w tym roku projekcja z cyklu „Czwarty ekstra Film”. O 17.30 obejrzeć będzie można premierową projekcję filmu „Tischner – życie w opowieściach". Po projekcji zaplanowano spotkanie z twórcami filmu – Witoldem Beresiem i Arturem Więckiem. Bilet na projekcję kosztuje 12 złotych, członkowie Akademii Filmowej zapłacą połowę ceny.

Na pierwszą w tym roku projekcję w ramach cyklu „Czwarty ekstra Film” zaprasza do kina „Marzenie” Tarnowskie Centrum Kultury 15 stycznia. Z kilku powodów czwartkowa projekcja zapowiada się wyjątkowo. O godz. 17.30 zaprezentowany zostanie film „Tischner – życie w opowieściach”. Film przedstawią sami twórcy, Artur Więcek „Baron” i Witold Bereś, z którymi będzie można spotkać się po projekcji, przy dźwiękach oryginalnej góralskiej muzyki w wykonaniu Kapeli z Łopusznej i przy góralskim poczęstunku z oscypkami na stołach.

Film „Tischner – życie w opowieściach” to pierwszy biograficzny film o księdzu Józefie Tischnerze, w pełni przedstawiający jego osobowość i osiągnięcia. Składa się z materiałów archiwalnych i opowieści wielu osób, które go poznały w różnych chwilach jego życia – od dzieciństwa, poprzez młodość, naukę w seminarium, czas kapłaństwa, aż po ostatnie lata życia, gdy ciężko chorował. Księdza Tischnera wspominają m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, ks. Adam Boniecki, abp Kazimierz Nycz, bp Tadeusz Pieronek, ks. Marian Jakubiec, ks. Mieczysław Turek, ks. Mieczysław Zoń, Lech Wałęsa, Józefa Hennelowa i Krzysztof Kozłowski z „Tygodnika Powszechnego”, prof. Władysław Stróżowski, prof. Tadeusz Gadacz, a także rodzina Tischnerów: bracia księdza Kazimierz i Marian, bratowe Janina i Barbara, bratankowie Łukasz, Wojciech i Marek.

W filmie „Tischner – życie w opowieściach”, znalazły się także wspomnienia o relacjach księdza z Adamem Michnikiem oraz o serdecznej przyjaźni z papieżem Janem Pawłem II. Muzycznie film zilustrował Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Dla Artura Więcka „Barona” nie jest to pierwszy film o Tischnerze. Reżyser w 2006 roku zrealizował m.in. dokument „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku”.

Wprowadzeniu filmu na ekrany towarzyszyło również pojawienie się książki o tym samym tytule, napisanej przez twórców. Zarówno film jak i książka, co podkreślają twórcy, jest ich subiektywnym spojrzeniem na osobę księdza. Bilety na projekcję kosztują 12 złotych, a członkowie Akademii Filmowej TCK zapłacą połowę tej ceny. Bilety można już kupować w kasie kina „Marzenie”.
12.01.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |