Komedia to nie jest wyciskacz śmiechu

Rozmowa z Tadeuszem Łomnickim, aktorem Teatru Ludowego w Krakowie, laureatem nagrody indywidualnej podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia”
Co roku praktycznie Teatr Ludowy prezentuje spektakl podczas tarnowskiego festiwalu komedii, i zwykle przedstawienia te zdobywają nagrody. Czy to oznacza, że w Państwa zespole specyficznie podchodzicie do pracy nad komedią?
Należałoby przede wszystkim zweryfikować znaczenie słowa komedia. W repertuarze naszego teatru rzeczywiście jest sporo komedii, ale przyczyną takiego stanu rzeczy są: dobry repertuar, zdolni aktorzy i znakomici reżyserzy. Lubimy komedię i staramy się od początku, od doboru repertuaru, poprzez jego realizację, by nie traktować jej jako wyciskacz śmiechu. Podchodzimy do tego, jak do każdej innej pracy. Moim pierwszym komediowym doświadczeniem w Teatrze Ludowym była farsa, zatytułowana „Prywatna klinika” w reżyserii Jerzego Fedorowicza. Uznaliśmy, że sam tekst jest śmieszny, zawiera zabawne sytuacje i nie ma co go na siłę „uśmieszniać”. Człowiek znajduje się w jakichś emocjach, coś mu się w życiu przytrafia. Jeśli to jest „Makbet”, to mu się przytrafia nóż, jeśli jest bohaterem komedii, to mu się przytrafi laseczka. I jeden i drugi się przewróci. Jeden wywoła lawinę śmiechu, a drugi wykrwawi się na śmierć. To są konsekwencje dramaturgiczne. Szukamy przede wszystkim bohaterów, którzy są prawdziwi. W tym widzę praźródło sukcesów naszego teatru. Komedia ma być śmieszna, ma pozwolić widzowi na czas pobytu w teatrze zapomnieć o realnym świecie, ale nie o to chodzi, by publiczność długo się śmiała, ale po kwadransie nie potrafiła powiedzieć, o czym było przedstawienie.
Od dawna jest Pan członkiem zespołu Teatru Ludowego?
Od 1995 roku. Wcześniej, przez dwa lata po ukończeniu szkoły teatralnej pracowałem w nieistniejącym już Teatrze „Maszkaron”.
Przez całe życie jest Pan więc związany z Galicją.
Tak. Urodziłem się w Piwnicznej. Do szkoły średniej chodziłem w Nowym Sączu, studiowałem w Krakowie i tu cały czas pracuję. Niewiele brakowało, abym po ukończeniu szkoły teatralnej trafił do Szczecina, ale uznałem, że to trochę za daleko i kiedy pojawiła się szansa pozostanie w Krakowie wybrałem tę opcję. Dwa lata później miałem już prawie podpisaną umowę z teatrem w Łodzi. Kiedy jednak dyrektor Fedorowicz zaproponował mi pracę w swoim zespole, znów wybrałem Kraków. Kiedy po raz kolejny miałem się przeprowadzać, pojawiła się propozycja pracy w szkole teatralnej i jeszcze raz pozostałem w Krakowie. Za każdym razem życie stawia mnie w takiej sytuacji, że gdy otworzę jakieś drzwi, to widzę przed sobą Rynek w Krakowie.
A czy z Tarnowem ma Pan jakieś artystyczne konotacje?
Jedynie takie, że grałem tu już kilka przedstawień. Tarnów kojarzy mi się natomiast z pielgrzymkami na Jasną Górę, w których uczestniczyłem w latach osiemdziesiątych. Wyruszaliśmy zawsze z Tarnowa, jako stolicy diecezji.
Pan skończył szkołę teatralną na początku lat dziewięćdziesiątych. Widzi Pan różnicę pomiędzy pańskim rocznikiem, a obecnymi absolwentami PWST?
Widzę sporą różnicę, nie tylko ja, ale i osoby, z którymi zdarza mi się na ten temat rozmawiać. Nie chciałbym się jednak na ten temat wypowiadać, bo nie jestem zaangażowany w kształcenie studentów.
Kiedyś szkoła teatralna była główną przepustką do zawodu. Dziś aktorem można zostać bez szkoły teatralnej, występując np. w serialach, czy filmie. To dobry trend?
Uważam, że nie. Ja się bardzo cieszę, że mogę pracować w teatrze, i chciałbym w nim pracować jak najdłużej, bez względu na to, jak układałaby się moja kariera pozateatralna. Teatr jest dla aktora tym, czym szpital dla lekarza. Lekarze mogą praktykować w różnych miejscach, realizować się zawodowo, zarabiać nawet pieniądze, ale to właśnie dzięki szpitalowi mogą być w swoim zawodzie „na bieżąco”. Praca w teatrze daje aktorowi możliwość spotkania z interesującymi reżyserami, a przede wszystkim czas na osiągnięcie dobrego efektu. W Polsce z ekranów telewizyjnych i kinowych emanuje przede wszystkim widoczny gołym okiem brak czasu na przygotowanie do pracy. Bardziej nawet czasu, niż pieniędzy. Widzę czasem w polskich serialach aktorów, o których wiem, że są świetni, ale są w tej pracy bardzo przewidywalni. Słyszę od ludzi, którzy oglądają seriale, że im już mieszają się fabuły i postaci bohaterów. Bo aktorzy nie mają czasu, by budować postacie. Widziałam jednak w tym roku kilka polskich filmów kinowych, które dało się oglądać. Może to znak, że nadchodzą nowe czasy.
Wracając zaś do tematu szkoły aktorskiej – wiadomo, że szkoła nie nauczy aktorstwa, ale daje przygotowanie. Nie da się czytać książki, jeśli nie nauczyło się wcześniej czytać liter. Ważne jest też, że gdy wyjeżdżam do innych miast, czy pracuję w nowym zespole, szybciej jesteśmy w stanie znaleźć wspólny język z koleżankami i kolegami po szkole teatralnej. Łatwiej się współpracuje, bo podobnych rzeczy nas uczono.
Wróćmy do „Duetów”, przedstawienia, które prezentowaliście w tym roku w Tarnowie . Gdyby miał Pan namówić kogoś do obejrzenia tego spektaklu, co by Pan powiedział?
Nie wiem, od czego zacząć. Pewnie tak, że to są cztery małe spektakle. Można zobaczyć coś, co publiczność lubi – aktorów, którzy nagle w trakcie przedstawienia stają się innymi postaciami. Widz dostrzega, na ile jesteśmy sprawni zawodowo. Człowiek staje się nagle innym człowiekiem. To i zabawne i ciekawe. A poza tym nasz spektakl zawiera optymistyczną pointę.
Trudno nie zapytać na koniec - czy często jest Pan porównywany do swojego imiennika, Tadeusza Łomnickiego?
Odpowiem w ten sposób – gdy nadawano mi imię nie było w tym żadnych odniesień do osoby Tadeusza Łomnickiego. Przypuszczam, że moi rodzice nie wiedzieli nawet, że jest taki wielki polski aktor. Porównania, a czasem żarty rozpoczęły się w liceum. Później nazywać się Tadeusz Łomnicki i być aktorem, to była raczej kula u nogi niż powód do radości. Przez kilka lat starałem się z tym walczyć, później zrezygnowałem. Dziś, to chyba nawet smutne, coraz rzadziej słyszę o swoim wielkim imienniku. Po prostu – młodzi ludzie nie kojarzą już nazwiska Tadeusz Łomnicki.
Dziękuje za rozmowę.


19.10.2010
Komentarze:
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
| | | |