Witosowe Zaduszki

W niedzielę, 7 listopada, na wierzchosławickim cmentarzu po raz kolejny spotkają się ludowcy z całej Polski. Będzie to spotkanie wyjątkowe, bo w tym roku przypada 65 rocznica śmierci Wincentego Witosa i 25 rocznica śmierci Stanisława Mierzwy.

65 lat temu, 31 października 1945 roku, zmarł w Krakowie Wincenty Witos. Uroczystości pogrzebowe, porównywane do uroczystości książąt polskich, rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Mariackim 3 listopada, a następnie, po uroczystościach na krakowskim rynku kondukt pogrzebowy wyruszył pieszo do Wierzchosławic, gdzie dotarł 6 listopada. Tu zakończyła się „ostatnia droga” chłopskiego przywódcy, który zgodnie z ostatnią wolą spoczął na cmentarzu w swej rodzinnej wsi. -…Pragnę bowiem spocząć na zawsze wpośród tych , z których wyszedłem, którym w pierwszym rzędzie zawdzięczam moje wywyższenie, z którym przez całe moje życie pracowałem i wspólną dolę znosiłem…
40 lat później, 19 października 1985 roku, w tym symbolicznym miejscu żegnano Stanisława Mierzwę, spadkobiercę i wykonawcę idei Wincentego Witosa. To on był głównym organizatorem pogrzebu premiera, to on był wykonawcą jego testamentu politycznego, to on był twórcą Zaduszek Witosowych. Spoczął zasłużenie obok Wincentego Witosa na wierzchosławickim cmentarzu.
7 listopada, tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Święcie Zmarłych na cmentarzu w Wierzchosławicach spotkają się ludowcy z całej Polski, aby przywołać pamięć o osobie trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej i jego najbliższego współpracownika i przyjaciela.
Organizatorami tegorocznych Zaduszek Witosowych są działacze Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, rodziny Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, Muzeum Okręgowe w Tarnowie - oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Fundacja Rozwoju oraz wierzchosławickie Gminne Centrum Kultury.
Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
05.11.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |