Kolędnicy misyjni 2010

W parafiach diecezji tarnowskiej trwają przygotowania do kolędy misyjnej. Dzieci uczą się ról, piosenki z refrenem w języku sango, stanowiącej hasło tegorocznego kolędowania i z pomocą dorosłych szyją kolorowe stroje. Akcja przeprowadzana jest każdego roku. W poprzedniej edycji wzięło w niej udział 17 350 dzieci. Odwiedziły one prawie 136 tysięcy mieszkań.
 
Kolędnicy misyjni, którzy między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odwiedzą mieszkańców diecezji, chcą pomóc tarnowskim misjonarzom pracującym w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie, Brazylii, Peru i Boliwii. Dzieci będą także wspierać projekt papieski dla Ugandy. Akcja ma charakter religijny i wychowawczy, a zebrane pieniądze będą przeznaczone na leczenie dzieci, funkcjonowanie szpitala, prowadzenie przedszkoli, ośrodków katechetycznych i dożywianie najmłodszych.
Mali kolędnicy od kilku lat pomagają szpitalowi w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Miesięcznie około 350 osób jest tam konsultowanych, a 150 hospitalizowanych. Ponad połowę stanowią najmłodsi do piątego roku życia. Potrzeby szpitala będą coraz większe, ponieważ powstało tam laboratorium i pediatria. Rozwój szpitala wymaga również kolejnych przyjęć do pracy pielęgniarzy, aby wszystkim chorym zapewnić odpowiednią opiekę.
Elżbieta Wryk, dyrektor szpitala zwróciła się z prośbą o przyznanie na rok 2011 kwoty 55 tysięcy euro. Placówka chce także kontynuować leczenie dzieci z ciężkim niedożywieniem. W tym roku ponad 300 dzieci zostało objętych tym programem.
Parafia pod wezwaniem MB Miłosierdzia w Baboua w diecezji Bouar (Republika Środkowoafrykańska) zwróciła się z prośbą o dofinansowanie funkcjonowania przedszkola parafialnego kwotą 1200 euro.
Parafia pod wezwaniem Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Miłosierdzia Bożego w Brazzaville (Republika Konga) chce zorganizować katechizację dla dzieci i młodzieży oraz oazę wakacyjną. Na ten cel potrzeba około pięć tysięcy euro.
Tarnowski misjonarz ksiądz Marian Pazdan chce także w Republice Konga zbudować centrum duszpastersko-katechetyczne i charytatywno-oświatowe dla uchodźców z Angoli, natomiast ksiądz Tomasz Kania wykończyć budynek gimnazjum w Gamboma. Natomiast siostry Józefitki ze szpitala dla dzieci trędowatych w Kinsundi (Republika Konga) proszą o pomoc w kształceniu i dożywianiu tych dzieci.
Siostry Józefitki, pracujące w Kamerunie zwróciły się o dofinansowanie działalności przedszkola. Chodzi do niego około 60 dzieci. Ich rodzice to biedni wieśniacy, utrzymujący się tylko z drobnego rolnictwa. Często rodziny dotknięte są chorobą AIDS i nierzadko brakuje w nich ojca bądź obojga rodziców.
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Afuá (Brazylia) chce natomiast przygotować budynek dla formacji chrześcijańskiej i zorganizować dożywianie dzieci. Ze względu na wielodzietność rodzin często zdarza się, że jedynym posiłkiem jest ich drugie śniadanie w szkole.
Parafia świętej Marii Magdaleny w Marco (Peru) chce przeznaczyć pieniądze na parafialną szkołę. Projekt ma na celu dotarcie do dzieci z rodzin najuboższych i danie im szansy rozwoju intelektualnego, fizycznego, emocjonalnego i duchowego, opartego na chrześcijańskich zasadach, oraz dostrzeżenie pośród młodzieży i osób dorosłych liderów i formowanie ich na katechistów. Pracujący tam misjonarz chce także zakupić bus dla 25 osób, aby przewozić dzieci z wiosek do szkoły w Marco czy pobliskiego miasta Jauja.
Siostry Służebniczki Dębickie w Cochabamba (Boliwia) proszą o pieniądze na budowę przedszkola dla około 70 dzieci w milionowym mieście Cochabamba, gdzie zgromadzenie ma siedzibę wikariatu misyjnego w Boliwii i prowadzi Centrum Medyczno-Chirurgiczne oraz zespół szkół. Między tymi budynkami siostry posiadają działkę budowlaną, którą wikariat otrzymał na własność od urzędu miasta na wybudowanie ochronki dla dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych oraz wychowywanych przez samotne matki.
Hasło tegorocznego kolędowania misyjnego brzmi „Wiele dzieci na świecie bardzo cierpi”.
Uroczyste posłania kolędników odbędą się w parafiach 26 grudnia.
Podczas poprzedniej akcji w diecezji tarnowskiej zebrano ponad 1,1 mln złotych. To rekordowa suma i najwyższa w skali kraju. Rok temu przybyło także parafii, które zaangażowały się w akcję kolędników misyjnych. Z podsumowań wynika, że było ich 383.
W kolędzie misyjnej wzięło udział 17 350 młodych chrześcijan. Dzieci odwiedziły prawie 136 tysięcy mieszkań. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na 21 projektów.
25.12.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |