Koncert Karnawałowo-Walentynkowy

15 lutego Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zaprasza na „Koncert Karnawałowo-Walentynkowy” z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Jerzego Koska oraz Vadima Brodskiego i solistów: Agnieszki Tomaszewskiej– sopran i Jacka Ścibora – tenor. W programie światowe hity wiolinistyki, a także przeboje zespołu The Beatles w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną.

Na „Koncert Karnawałowo-Walentynkowy” zaprasza 15 lutego o 18.00 Centrum Sztuki Mościce. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Jerzego Koska oraz wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski i soliści - Agnieszka Tomaszewska (sopran) i Jacek Ścibor (tenor).
Bilety na koncert kosztują 50 złotych.
Vadim Brodski - urodził się w Kijowie, naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcja kompozytora. Jest uczniem Olgi Parchomienko i Davida Ojstracha. W 1982 roku zadebiutował w Nowym Jorku. Od 1985 roku mieszka w Rzymie.
Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic Orchestra, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony, Suisse Romande Orchestra w Genewie.

Jerzy Kosek - dyrygent i pedagog, urodzony w Ornecie. Studiował w klasie dyrygentury Karola Stryi w Akademii Muzycznej w Katowicach, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił w Berlinie pod kierunkiem Olafa Kocha oraz w Wiedniu u Karla Österreichera i Vaclava Neumanna. W 2002 uzyskał kwalifikację I stopnia w dziedzinie dyrygentury i stopień naukowy doktora sztuki.
W 1987 został laureatem III Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach, w 1989 otrzymał wyróżnienie na 6. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów w Budapeszcie, w 1995 był finalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Jerozolimie.
Jerzy Kosek dyrygował większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a za granicą - w Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Portugalii, na Węgrzech, Ukrainie, w Jugosławii, Izraelu, Wenezueli, Stanach Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Chinach. W swoim dorobku posiada kilkanaście płyt CD, nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, jak również telewizji izraelskiej i jugosłowiańskiej.
W 1985 został dyrygentem Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w latach 1990-99 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Częstochowskiej, w latach 1999-2003 - dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Olsztyńskiej, w latach 2000-2004 - dyrektora artystycznego Filharmonii Koszalińskiej, od 2004 do 2006 - dyrektora artystycznego Filharmonii Rzeszowskiej. Pracuje w Zakładzie Chóralistyki i Muzyki Religijnej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Agnieszka Tomaszewska - sopran. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku. Studia wokalne kontynuowała w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej. Ukończyła Das Internationale Operntudio der Hamburgische Staatsoper. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, prowadzonych przez Barbarę Boney, Régine Crespin, Thomasa Hampsona.
Jest laureatką konkursu Internationale Sommerakademie der Universität Mozartem w Salzburgu i zdobywczynią pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, oraz nagród specjalnych (m.in. Radia RMF Classic). Finalistka i laureatka Nagrody dla Najlepszego Sopranu w Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim 2010. Nominowana do nagrody Sztorm Roku-Artysta Roku 2005 przyznawanej  przez dziennikarzy Gazety Wyborczej. Obecnie współpracuje z Operą Krakowską i Operą Narodową w Warszawie.
Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą: występuje z recitalami, bierze udział w wykonaniach muzyki kameralnej i oratoryjno–kantatowej, a także współpracuje z zespołami i wykonawcami muzyki dawnej (Cappella Gedanensis, Sinfonietta Riga). Brała udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych (m. in. Salzburger Festspiele, Die hamburger Ostertöne, Hamburger Mozartwochen, Gdańska Wiosna, Gaude Mater, Festiwal Muzyki Polskiej). Wykonuje również muzykę współczesną.

Jacek Ścibor – tenor. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Poznaniu z wyróżnieniem. Studia podyplomowe kontynuował we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Swe umiejętności wokalne doskonali pod kierunkiem prof. Christiana Elsnera. Jest czynnym uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Interpretacji Muzyki Wokalnej, Kursów Wokalnych w Dusznikach Zdroju oraz Kursów Pedagogiki Wokalnej.
W lutym 2006 roku w ramach kursów otrzymał dyplom mistrzowski w klasie śpiewu prof. Ewy Czernak. Jego działalność artystyczna obejmuje recitale solowe, dzieła oratoryjno-kantatowe. Od roku 2003 koncertuje z zespołem muzyki dawnej Collegium Musicum. Poza Polską koncertuje w Danii, Austrii, Szwecji, Włoszech, Niemczech, Słowacji i Ukrainie. Dokonał nagrań dla Telewizji oraz Radia Rzeszów. W swym dorobku posiada nagranie czterech płyt CD z muzyką współczesnego kompozytora Waldemara Wałeckiego.
Występował na festiwalach: Przemyska Jesień Muzyczna 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, XIV Światowy Festiwal Kultury Żydowskiej (Kraków 2004), Muzyczny Festiwal
w Łańcucie 2006, VI Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana w Częstochowie (2007), XIV Festiwal "Muzyka i Plastyka - Tempus Paschale" (Lublin 2008).

W roku 2004 otrzymał nagrodę Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie upowszechniania kultury muzycznej w kraju i za granicą,
z uwzględnieniem Euroregionu Karpaty.
Od roku 2005 jest członkiem polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Aktualnie jako doktor sztuki wokalnej jest pracownikiem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
13.02.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |