Rusza projekt „Cztery Talie Roku”

Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego przekazał umowę na dofinansowanie projektu „Cztery Talie Roku” realizowanego przez tarnowski teatr. To wydarzenie artystyczne potrwa do 2013 roku. Szacuje się, że we wszystkich wydarzeniach weźmie udział ponad 20 tysięcy osób. Obok festiwalu komedii „Talia” pojawią się jeszcze trzy projekty artystyczne.

W Tarnowie podpisano umowę na dofinansowanie projektu „Cztery Talie Roku”. Łączna wartość projektu wynosi ponad dwa miliony złotych: połowa z tego to środki unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego natomiast druga to wkład Gminy Miasta Tarnowa w ramach dotacji dla teatru. - Złożyliśmy deklarację zapewnienia wkładu własnego w niebagatelnej kwocie miliona złotych. W ten sposób stwarzamy okazję, by dotychczasowy festiwal stał się jeszcze bardziej prestiżowym spotkaniem polskich teatrów – mówi prezydent Ryszard Ścigała. Dyrektor Edward Żentara zwraca natomiast uwagę na ogrom przedsięwzięcia i możliwość realizowania projektu w świeżo zmodernizowanym teatrze.
Projekt składa się z czterech elementów: „Talii bez barier” - warsztatów dla dzieci, „Małej Talii” - przeglądu spektakli dziecięcych, Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia oraz „Talii korzenie” - przeglądowi regionalnych grup artystycznych. Głównym celem jest zwiększenie popularności teatru jako formy spędzania wolnego czasu w postaci uczestnictwa odbiorcy w charakterze widza i twórcy-amatora. Planuje się powtórzenie cyklu czterech imprez w kolejnym roku. Przez dwa lata trwać będą eliminacje, po to, aby w trzecim roku wszyscy wygrani mogli przystąpić do wspólnej pracy i przy koordynacji działań ze strony tarnowskiego teatru oraz wsparcia merytorycznego zawodowych aktorów i twórców mogli wyprodukować wspólny spektakl. Dzięki temu zrealizuje się kolejny cel - łączenie działań artystycznych o wymiarze amatorskim, nieformalnym z teatrem instytucjonalnym.
Pierwszym wydarzeniem będzie „Talia bez barier”. Wydarzenie to adresowane jest do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz dzieci i młodzieży pełnosprawnej. Celem przedsięwzięcia jest integracja tych osób poprzez organizację warsztatów o różnej tematyce, w których uczestniczyć będą pary dzieci (dziecko z niepełnosprawnością i dziecko pełnosprawne), a w których efekcie powstanie wspólna prezentacja wybranych uczestników. Założono realizację warsztatów: „Oddaj to tylko słowem” – recytatorskie; „Zamknij oczy i zaśpiewaj” – warsztaty śpiewu; „Odkryj możliwości swego ciała” - ruchowe; „Obwieść to całemu światu” – warsztaty środków ekspresji; „Możesz mnie ubogacić” oraz „Pokaż mi swój świat” – warsztaty plastyczne.
Nabór na zajęcia prowadzić będzie Pałac Młodzieży oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie.
22.02.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |