Budują kanał

Trwa budowa kanału melioracyjnego Radwan – Smęgorzów. Prace przebiegają sprawnie i w czerwcu budowa kanału w Radwanie będzie prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 73. Ostatnio inwestor, którym jest Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, poczynił uzgodnienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na temat wybudowania tymczasowego mostu - przepustu pod drogą krajową.

Od blisko sześciu miesięcy trwa budowa kanału melioracyjnego Radwan - Smęgorzów o długości 3 114 metrów. Do tej pory wykonano już odcinek długości 1300 metrów. Jeżeli prace przebiegać będą nadal sprawnie w czerwcu budowa kanału prowadzona będzie w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej 73.
Pierwotnie zakładano, że GDDKiA wybuduje stały most w ramach kompleksowej przebudowy drogi krajowej Tarnów - Szczucin. Jednak z powodu opóźnień w projektowaniu przebudowy nie podjęto jeszcze decyzji o terminie realizacji tego dużego zadania. W tej sytuacji Małopolski Zarząd melioracji i Urządzeń Wodnych uzgodnił z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad budowę tymczasowego mostu - przepustu pod drogą krajową. Padają przy tym zapewnienia, że wybudowanie tymczasowego mostu nie opóźni terminu zakończenia budowy kanału, który zaplanowano na czerwiec przyszłego roku.
Kanał będzie budowany aż do ujścia rzeki Smogorzówki, co umożliwi szybsze odprowadzenie nadmiaru wód powodziowych ze zlewni rzeki na terenie Smęgorzowa w gminie Dąbrowa Tarnowska. Koszt budowy kanału w wysokości 7,4 mln złotych pokryty zostanie z budżetu województwa małopolskiego.
Sprawom ochrony powodziowej i regulacji stosunków wodnych na terenie powiatu dąbrowskiego, poświęcona była też narada zorganizowana 25 lutego w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej z udziałem Bogusława Borowskiego, Dyrektora Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie.
Obecni na naradzie wójtowie i burmistrzowie oraz starosta przedstawili wykaz najpilniejszych i najważniejszych do realizacji zadań, wpływających na poprawę zabezpieczenia powodziowego powiatu dąbrowskiego.
Burmistrz Stanisław Początek, wyraził opinię na temat zbiornika retencyjnego w Żelazówce i wskazał na jego oddziaływanie na obszar kilku gmin. Zaprezentował też koncepcję melioracji szczegółowych, powiązanych z budowanym aktualnie kanałem Radwan - Smęgorzów, które są konieczne w Łęgu Radgoskim w gminie Radgoszcz, w Radwanie w gminie Szczucin oraz w Sutkowie i Smęgorzowie gmina Dąbrowa Tarnowska. Do najważniejszych zadań zaliczono też regulację rzeki Breń od Żelazówki aż do Swarzowa, obwałowanie Nieczajki i pogłębienie Smęgorzówki.
Przedstawiciele innych gmin koncentrowali się na poprawie obwałowań, modernizacji stacji pomp i regulacji potoków. Tadeusz Kwiatkowski, starosta dąbrowski przedstawił koncepcję monitoringu rzek i potoków. Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych obiecał dotację na ten cel pochodzącą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Do dofinansowania kosztów instalacji monitoringu zobowiązały się także dopłacić wszystkie samorządy z terenu powiatu dąbrowskiego.
Podczas narady podjęto decyzję o potrzebie przygotowania jednolitego i wspólnego wniosku, który będzie stanowić aplikację do Rządowego Programu - Zlewni Górnej Wisły. Dyrektor Bogusław Borowski pozytywnie ocenił zaproponowane działania, choć równocześnie stwierdził, że na ten cel potrzebne są ogromne nakłady finansowe sięgające nawet 100 milionów złotych i takich funduszy należy poszukiwać właśnie w programie „Górnej Wisły". Poinformował również, że nakłady na konserwację istniejących już urządzeń melioracyjnych są tak małe, że wystarczają jedynie na zaspokojenie około 10% potrzeb w skali województwa. Bolesław Łączyński, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, zobowiązał się do złożenia interpelacji w sprawie zwiększenia nakładów na konserwację urządzeń melioracyjnych.
01.03.2011
Komentarze:
DryuniZiz: 02.07.2017
hahgsgdnna - google.com google.com - hywyywkkkkkkzzzzsssss
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |