Dwie rocznice w jednej szkole

Osiemdziesiątą rocznicę powstania i czterdziestą nadania imienia świętowała 2 marca Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Przybyło z tej okazji wpisów w Księdze Pamiątkowej, nie zabrakło wspomnień, wzruszeń i spotkań po latach.

2 marca osiemdziesiątą rocznicę powstania obchodziła dąbrowska „Dwójka”. Obchody zbiegły się z czterdziestą rocznicą nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika.
Uroczystości zainaugurowała msza święta koncelebrowana, pod przewodnictwem księdza dziekana Stanisława Cyrana w Kościele NMP Szkaplerznej. W nabożeństwie uczestniczyła cała społeczność szkolna, władze samorządowe, rodzice i absolwenci. Po mszy odbyła się w szkole uroczysta akademia, którą poprzedziło odsłonięcie tablicy upamiętniającej 80 rocznicę powstania Szkoły i 40 rocznicę nadania imienia Mikołaja Kopernika. Odsłonięcia dokonali Zbigniewa Soja, dyrektor szkoły, Andrzej Sołtys, przewodniczący Rady Rodziców, Barbara Stępnik, przedstawicielka grona nauczycielskiego i Laura Orwat, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
Witając przybyłych gości Zbigniew Soja, dyrektor szkoły mówił m.in. - Rok szkolny 2010/2011 jest rokiem szczególnym dla społeczności szkoły. W tym roku mija 80 lat od dnia powstania szkoły i 40 lat od nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika. Od czasu powstania szkoła mieści się już w trzecim budynku. Doczekała się w ostatnich latach pięknej i funkcjonalnej sali gimnastycznej, a niedługo otrzyma boisko sportowe.
Szkoła to jednak nie tylko mury, lecz przede wszystkim uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz wszyscy, którzy wspierają jej działania. Bez ludzi dobrej woli i otwartego serca trudno byłoby mówić o efektywnym funkcjonowaniu naszej szkoły i jej trwałych sukcesach.
Nasza szkoła zawsze wywierała wielki wpływ na kształtowanie świadomości młodego pokolenia i na jego wychowanie.
Mam nadzieję, że osobowość tysięcy absolwentów, którzy opuszczali jej mury przez lata, w dużym stopniu ukształtowana została przez nauczycieli będących przykładem poświęcenia i prawdziwego powołania. Ufam, że dla kolejnych pokoleń również będzie ważnym etapem wżyciu, który pozostawi po sobie trwały ślad i stanie się mocną podstawą budowania przyszłości.

Minutą ciszy uczczoną pamięć zmarłych nauczycieli i uczniów, a potem gratulacjom, życzeniom, podziękowaniom i wpisom do Księgi Pamiątkowej nie było końca. Po obejrzeniu przygotowanych przez dzieci teatralnych scenek z życia patrona szkoły, obecni na uroczystości mogli zapoznać się z osiągnięciami uczniów i wystawą ich prac.

HISTORIA
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

 
Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej powstała 19.12.1930 roku z podziału ówczesnej Szkoły Powszechnej, liczącej wówczas 871 uczniów, na dwie szkoły: męską - Szkoła Podstawowa nr 1 i żeńską - Szkoła Podstawowa nr 2. Szkoła Podstawowa nr 1 pozostała w dawnym budynku pod kierownictwem Władysława Tryby. Szkoła Podstawowa nr 2 została ulokowana w wynajętym budynku /dawnej fundacji barona Maurycego Hirscha/ przy ulicy Kościuszki 9 należącym do Stowarzyszenia Talmud Thora.
Po czterech latach obie szkoły przemianowano na szkoły koedukacyjne. Pierwszą kierowniczką szkoły była Bronisława Rudkowska. W Szkole Podstawowej nr 2 uczniowie uczyli się w sześciu oddziałach /oddział I i II były mieszane/. W roku szkolnym 1930/31 liczba uczniów wynosiła 348. Grono pedagogiczne liczyło osiem nauczycielek: Bronisława Rudkowska, Kazimiera Gilewiczowa, Maria Rykałowa, Zofia Serednicka, Julia Postułowska, Elżbieta Bryła, Janina Klimaszewska, Aurelia Kurowska oraz dwóch nauczycieli religii: ksiądz Roman Ulatowski /religia rzymsko-katolicka/ i Natan Gilshon /religia mojżeszowa/.
Po wybuchu II wojny światowej zajęcia w szkole rozpoczęto 15 listopada 1939 roku. Przez całą okupację szkoła była siedmioklasowa. W czasie okupacji nie uczono historii, a do 1941 roku również śpiewu. Kilkakrotnie zawieszano zajęcia w szkole z powodu zajmowania budynku przez wojsko oraz w czasie epidemii tyfusu.
Przez okres wojny zmieniało się kierownictwo szkoły. Po Bronisławie Rudkowskiej obowiązki kierownika szkoły przejęła Maria Rykałowa, które pełniła z przerwą do roku 1948. Od stycznia 1940 do końca okupacji kierowniczką szkoły była Elżbieta Bryła.
Po wyzwoleniu już 30 stycznia 1945 roku rozpoczęto naukę z liczbą 375 uczniów. Gwałtowny rozwój szkoły rozpoczął się od roku szkolnego 1958/59, a spowodowany był wzrostem liczby dzieci. W roku szkolny 1962/63 weszła wżycie ustawa o ośmioklasowej szkole podstawowej.
19 września 1964 roku oddano do użytku nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Zaręby 22. W chwili przeprowadzania się liczba uczniów wynosiła 551 w 16 oddziałach /18 nauczycieli/. W kolejnych latach nastąpił wzrost liczby dzieci aż do 1099 w roku 1992.
27 listopada 1971 roku Szkole Podstawowej nr 2 nadano imię Mikołaja Kopernika. 25 lutego 1995 roku otwarto nowy budynek szkoły przy ulicy Matejki 8, w którym już od 16 stycznia zaczęli się uczyć uczniowie klas I-IV.
Od 1 września 1999 roku, w związku z wejściem w życie reformy oświaty, sześcioklasowa Szkoła Podstawowa nr 2 przeniosła się do budynku przy ulicy Matejki 8, natomiast Gimnazjum nr 1, które powstało na bazie Szkoły Podstawowej nr 2, zajęło dawny budynek szkoły.
W 2008 roku oddano do użytku uczniom nowo wybudowaną salę gimnastyczną.
04.03.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |