„Za horyzont domu" - Aborygeni Australii

Kolejne spotkanie z cyklu „Za horyzont domu” odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce 25 marca o godzinie 19.00. Tym razem zaprezentowana zostanie wystawa fotografii ”Aborygeni Australii” Jadwigi Hadryś. O Australii i jej mieszkańcach opowie natomiast Robert Andrzej Dul, wieloletni kustosz i pracownik Działu Kultur Pozaeuropejskich Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Wystawa fotograficzna „Aborygeni Australii" to efekt kilkumiesięcznego pobytu Jadwigi Hadryś w małej aborygeńskiej osadzie Ramingining, położonej na terenie ścisłego rezerwatu, w buszu na północy Australii. Żyje tam około ośmiu tysięcy Aborygenów, którzy zachowują wierność tradycyjnej kulturze i obyczajom swoich przodków.
Turyści nie mogą wejść na teren rezerwatu, jednak dzięki specjalnemu pozwoleniu wydanemu przez Aborygeńską Radę Praw do Ziemi, Jadwiga Hadryś w roku 1993 trafia do Ramingining – osady, w której lokalni artyści wytwarzają aborygeńskie instrumenty muzyczne, plecionki oraz obrazy malowane naturalnymi glinkami na korze. W odróżnieniu od ludności aborygeńskiej w wielkich miastach, mieszkańcy tej osady zachowali tradycyjny sposób życia, strukturę społeczną, rytuały i kulturę.
Artystka zafascynowana kulturą Aborygenów spędziła w buszu, z dala od cywilizacji, kilka miesięcy. Z początku traktowano ją nieufnie i z podejrzliwością, lecz z czasem została nie tylko zaakceptowana przez lokalną społeczność, ale przeszła inicjację plemienną, dostała aborygeńskie imię i została „adoptowana" przez jedną z tamtejszych rodzin. Wraz z zaufaniem Jadwiga otrzymała dostęp do wielu sfer życia Aborygenów, które zazwyczaj ukrywa się przed ciekawością obcych. Dzięki temu jej fotografie mają unikalny charakter.
Na wystawę fotografii Jadwigi Hadryś ”Aborygeni Australii” zaprasza 25 marca Centrum Sztuki Mościce podczas kolejnego spotkania z cyklu „Za horyzont domu”.
Na wystawę składają się portrety ludzi, miejsc świętych, sceny z obrzędów inicjacji, a także dzika, przepiękna przyroda północnej Australii.
Jadwiga Hadryś urodziła się w Polsce, lecz wkrótce po maturze, w grudniu 1975 roku, wyjechała do Australii. Osiedliła się w Sydney. W 1981 ukończyła studia graficzne w Sydney College of the Arts, uzyskując tytuł Magistra Sztuki i Komunikacji Wizualnej. Po ukończeniu studiów podjęła prace w australijskiej SBS Television i przez 13 lat pracowała na stanowisku kierownika działu graficznego. Jednocześnie wykonywała grafiki, ilustracje i okładki do książek, projektowała plakaty i kostiumy teatralne. Jest autorką wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw malarskich i fotograficznych w Australii i w Europie. Część jej kolekcji fotograficznej ”Aborygeni Australii” znajduje się m.in. w zbiorach The Metropolitan Museum of Arts w Nowym Jorku.
O Australii i jej mieszkańcach mówił będzie podczas spotkania Robert Andrzej Dul – etnolog, muzeolog, podróżnik. Wieloletni kustosz i pracownik Działu Kultur Pozaeuropejskich Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Obecnie działa jako badacz ekspert w Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury. Autor książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat kultury i sztuk rdzennych mieszkańców Australii i Oceanii, antropologii teatru i tańca, podróżnictwa i muzeologii.
Spotkanie odbędzie się 25 marca o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.
Wstęp wolny.
23.03.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |