Regiony na rzecz zmian gospodarczych

Województwo małopolskie będzie uczestniczyć w dwóch projektach wspierających inicjatywy „Regiony na rzecz zmian gospodarczych”, dotyczących wspólnych przedsięwzięć angażujących starsze i młodsze pokolenie („MAXIM Academy”) oraz ulepszania regionalnych oraz lokalnych polityk w zakresie oszczędności i wydajności energetycznej („CityNergy”). Te projekty będą zatwierdzane jesienią tego roku.

Województwo małopolskie będzie uczestnikiem dwóch projektów unijnych realizowanych w latach 2011 – 2014. Pierwszy z nich to projekt „Maxim Academy”, którego łączny budżet został oszacowany wstępnie na około dwóch milionów euro.
Projekt realizowany będzie wspólnie z partnerami z Anglii, Hiszpanii, Szwecji i Estonii. Jego celem jest stworzenie Międzynarodowej Akademii Wirtualnej, której celem będzie identyfikacja i promocja dobrych praktyk w zakresie wspierania wspólnych przedsięwzięć angażujących starsze i młodsze pokolenie. Wykorzystanie zjawiska starzejącego się społeczeństwa jako środka do zdynamizowania rozwoju lokalnych gospodarek, jak również pomocy młodym absolwentom w wejściu na rynek pracy.
Akademia, poprzez sieć współpracy wiodących instytucji działających na rzecz rozwoju zatrudnienia w regionach partnerskich, dostarczy rekomendacje dla władz krajowych i regionalnych dla wdrażania polityki zatrudnienia.
Budżet regionalny Małopolski ma wynosić równoważność kwoty 176 tysięcy euro, z czego 85% stanowi dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt drugi zatytułowany jest „CityNergy”, jego budżet to 40 milionów euro, a partnerami w jego realizacji bedą: Regionalna Agencja Energii (Hiszpania, Katalonia), Centrum Technologii Lasów Katalonii (Hiszpania); Centrum Zarządzania Środowiskiem i Bezpieczeństwem Uniwersytetu Middlesex (Wielka Brytania); Region Sienna (Włochy); Prowincja Barcelona (Hiszpania); Gmina Karlovo (Bułgaria); Regionalna Agencja Energii - Pazardjik (Bułgaria); Regionalna Agencja Energii - Tartu (Estonia); Region Środkowej Finlandii (Finlandia); Gmina Angouleme (Francja); Region Południowo-Zachodniej Irlandii (Irlandia) oraz Gmina Vaxjo (Szwecja).
Istotnym aspektem projektu jest rozwijanie i ulepszanie regionalnych oraz lokalnych polityk w zakresie oszczędności i wydajności energetycznej na poziomie lokalnym i regionalnym poprzez m.in.: opracowanie i wdrażanie regionalnych planów związanych
z poprawą efektywności energetycznej; promowanie działań opartych na idei partnerstwa publiczno-prywatnego; poszukiwanie rozwiązań w zakresie finansowania działań związanych z wydajnością energetyczną. Partnerzy projektu przygotują podręcznik „Kroki w kierunku neutralności związanej z emisją dwutlenku węgla” oparty na najlepszych rozwiązaniach w zakresie oszczędności  i wydajności energetycznej wraz
z rozpowszechnieniem wypracowanych działań w regionach partnerskich oraz stworzeniem sieci współpracy z innymi regionami oraz instytucjami zajmującymi się tematyką energii odnawialnej.
04.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |